E-Van (źródło: Innovation AG)
E-Van (źródło: Innovation AG)

E-Van, czyli polski pojazd elektryczny o rekordowych zasięgach

Firma Innovation AG zaprezentowała elektryczny, polski samochód dostawczy. E-Van ma stanowić uniwersalny pojazd o ładowności do 1 tony i zasięgu 400 kilometrów, a jego prototyp uczestniczył w konkursie zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Uniwersalna platforma EAGLE, stworzona przez Polaków

Innovation AG od lat skupia się na elektromobilności, a efektem intensywnych prac jest e-Van, czyli polski elektryczny samochód dostawczy o napędzie 4×4. Firma opracowała już dwa prototypy tych pojazdów, których główną cechą ma być rekordowy zasięg. Jak wynika z informacji, auta były w stanie pokonać 400 kilometrów na jednym ładowaniu.

E-Van (źródło: Innovation AG)
E-Van (źródło: Innovation AG)

Budowa obu prototypów E-Vana zostały oparte o autorską platformę, wykonaną przez polskich inżynierów i mechaników, która w przyszłości może pozwolić na budowanie innego rodzaju samochodów. EAGLE został złożony z podwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego oraz kierowniczego. Poza podstawowym wyposażeniem pojazd otrzymał baterię o pojemności rzędu 105 kWh.

Testy i rekordowy zasięg e-Vana

Pojazd przeszedł już szereg testów, przeprowadzonych i punktowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Odcinek trasy obejmował 400 kilometrów bez ładunku, które udało się pokonać bez ładowania, na różnych rodzajach dróg, w tym ekspresowych, lokalnych oraz w centrum miasta. Podczas badań samochód przebył też odległość 343,3 kilometrów przy obciążeniu ładunkiem o masie 1 tony. Testowane przez NCBiR pojazdy uzyskały już wszelkie pozwolenia na to, aby poruszać się po drogach, aktualnie trwa etap badań homologacyjnych.

Jak przyznaje Albert Gryszczuk, założyciel firmy Innovation AG, niewielkie przedsiębiorstwa nie mają ambicji, aby samodzielnie produkować e-Vana. Stąd pomysł na opracowanie gotowego rozwiązania w formie platformy EAGLE, która może stanowić podstawę produkcji dla potencjalnych inwestorów.

W tym miejscu należy także wspomnieć o licznych osiągnięciach, które przez ostatnie lata zaprezentowało to przedsiębiorstwo. Wśród największych można wymienić pojazd Sokół z napędem 4×4, uczestniczący w rajdach przełajowych. Kierowcą tego wyjątkowego samochodu był m. in. Adam Małysz.