Egzoszkielet (źródło: pw.edu.pl)
Egzoszkielet (źródło: pw.edu.pl)

Egzoszkielet do rehabilitacji ręki opracowany na Politechnice Warszawskiej wspomoże domową terapię

W dzisiejszych czasach nauka i technologia idą ramię w ramię, oferując rozwiązania, które jeszcze niedawno wydawały się nieosiągalne. Jednym z takich innowacyjnych projektów jest egzoszkielet do rehabilitacji ręki, opracowany przez zespół z Politechniki Warszawskiej oraz Łukasiewicza – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Otwiera on nowe możliwości dla osób po urazach czy chorobach, dla których ruchomość górnej kończyny jest ograniczona lub niemalże niemożliwa.

Egzoszkielet — terapia w domowym zaciszu

Urządzenie to zostało zaprojektowane z myślą o tych, którzy zmagają się z ograniczoną zdolnością poruszania ręką w wyniku wypadku lub choroby. Składa się z części wydrukowanych w technologii 3D, połączonych napędami umożliwiającymi ruch obrotowy lub ślizgowy, co pozwala na wsparcie aktywności w stawach barkowych i łokciowych, dzięki precyzyjnie sterowanym napędom elektrycznym. W ten sposób konstrukcja wspomaga pacjenta w wykonaniu prawidłowych ruchów, co jest kluczowe w procesie rehabilitacji.

Egzoszkielet ma dać możliwość na przeprowadzenie skutecznej terapii bez konieczności stałej obecności fizjoterapeuty. Specjalista, pokazując pacjentowi prawidłowe wykonanie ćwiczeń za jego pomocą, może pozwolić na samodzielną rehabilitację w domu — urządzenie obsługiwane zdalnie przez operatora, będzie poprawiać jego błędy. To zmniejsza konieczność wizyt w placówkach specjalistycznych, co jest szczególnie istotne dla osób mających trudności z poruszaniem się.

Wyróżnienia i perspektywy

Prototyp, ważący 8,4 kg i wyprodukowany metodą druku 3D, jest pierwszym krokiem ku lekkiej i jeszcze bardziej wytrzymałej konstrukcji. Prace nad znalezieniem optymalnego materiału wciąż trwają. Zespół projektowy planuje również wzbogacenie urządzenia o elementy wirtualnej rzeczywistości, co ma na celu zwiększenie motywacji do ćwiczeń i przełamanie monotonii, często towarzyszącej długotrwałej rehabilitacji.

Egzoszkielet jest efektem pracy zespołu składającego się z lidera projektu, Piotra Falkowskiego, oraz jego kolegów z Politechniki Warszawskiej i Łukasiewicza – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Projekt zdobył nagrodę w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca, co jest dowodem na jego innowacyjność i potencjalne znaczenie w przyszłości rehabilitacji. Będzie go można zobaczyć na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków odbywającej się w Genewie w dniach 17-21 kwietnia 2024 .

Laureaci XIV edycji Konkursu Student-Wynalazca (źródło: pw.edu.pl)
Laureaci XIV edycji Konkursu Student-Wynalazca (źródło: pw.edu.pl)