Ameca (źródło: engineeredarts.co.uk)
Ameca (źródło: engineeredarts.co.uk)

Robot prowadzi polską telewizję śniadaniową

W dzisiejszych czasach telewizja to nie tylko ludzie przed kamerami. Dzień dobry TVN pokazało, że czas na zmiany, gdy obok Marcina Prokopa, jednego z prezenterów popularnego programu śniadaniowego, wystąpił robot. To wydarzenie pokazało, że maszyny z powodzeniem mogą zastąpić prowadzących w audycjach na żywo.

Ludzie i roboty razem na ekranie

W środowy poranek, 6 marca, fani „Dzień Dobry TVN” szykowali się na kolejne spotkanie z ich ulubionymi gospodarzami — Marcinem Prokopem i Dorotą Wellman. Jakże wielkie było ich zdziwienie, gdy zamiast oczekiwanej pary, na ekranie pojawił się początkowo tylko Marcin, szykując grunt pod niebywale zaskakującą zmianę. Chwilę później zamiast „żywej” prowadzącej dołączył do niego humanoidalny robot, noszący subtelne, żeńskie imię Ameca, które miało zarówno zaintrygować, jak i rozbudzić ciekawość widzów.

Między człowiekiem a maszyną doszło do wymiany zdań, w której zdecydowanie ta druga grała pierwsze skrzypce, co chwilę przerywając prowadzącemu. Jak państwo widzą, pora na robotę, a robota ma na imię Ameca i dzisiaj poprowadzimy przynajmniej początek programu wspólnie — powiedział Marcin Prokop. Na co natychmiast uzyskał odpowiedź: – Cześć! Jestem gotowa do współprowadzenia programu Dzień Dobry TVN z tobą. Co dzisiaj mamy na tapecie? Choć nie jestem istotą, to zawsze staram się być wspaniała i pełna energii. Co dzisiaj chciałbyś poruszyć na początek programu?.

Ta nietypowa aranżacja jest zapowiedzią innego wydarzenia. Otóż robot wykorzystujący sztuczną inteligencję, będzie wystawiony 8 marca w Centrum Nauki Kopernik.

Co wiemy o robocie Ameca?

O robocie zrobiło się głośno około dwa lata temu, kiedy to Engineered Arts zdecydowało się ujawnić drzemiące w nim funkcje i możliwości. Szczególną uwagę internautów przykuła bardzo rozwinięta mimika twarzy, która mocno przypominała tę posiadana przez ludzi — przykładowo przewracanie oczami czy uśmiech.

Ameca widzi, słyszy i mówi w wielu językach — jak mogliśmy się przekonać również po polsku. Jest zdolna wykonywać gesty rękami, ale nie ma możliwości poruszania nogami. Może nawiązać kontakt z ludźmi i prowadzić z nimi naturalną rozmowę. Maszyna używa zaawansowanej formy sztucznej inteligencji generatywnej, która pozwala jej dynamicznie tworzyć własne wypowiedzi na podstawie dostarczonych informacji i kontekstu. Ta sama technologia została użyta w ChatGPT.