Mika Dyrektor AI (źródło: Twitter)
Mika Dyrektor AI (źródło: Twitter)

Zero snu, chorobowego i brak urlopów: tak pracuje robot AI zatrudniony jako CEO w polskiej firmie

Polska nieustannie rośnie jako lider w dziedzinie technologii, a teraz jej pozycję potwierdza najnowszy krok w świecie biznesu. Wyobraź sobie, że Twoim szefem jest robot. Brzmi jak science-fiction? A jednak to już rzeczywistość w Polsce.

Mika – pierwszy na świecie AI CEO

Zaawansowana sztuczna inteligencja o imieniu Mika stała się oficjalnym CEO firmy napojów Dictador. To luksusowy producent rumu, który wcześniej wzbudził sensację, sprzedając najdroższą butelkę rumu na świecie o wartości 1,5 miliona dolarów za butelkę. Trzeba przyznać, że decyzja zarządu była odważna i przełomowa. Marek Szoldrowski, prezes Dictador Europe, podkreślił, że jest to pierwszy ludzki robot z AI w strukturze firmy, który ma za zadanie zrewolucjonizować świat biznesu.

Wspomniana maszyna nie tylko pełni rolę dyrektora zarządzającego, ale jest także członkiem zarządu i prowadzi projekt Dictador’s Arthouse Spirits DAO oraz komunikację firmy. DAO to nowatorska struktura zarządzania, która korzysta z technologii blockchain (metoda porządkowania i przechowywania danych w następujących po sobie blokach, które wspólnie tworzą jeden wirtualny łańcuch) do automatyzacji procesów decyzyjnych w przedsiębiorstwie.

Mika, mówiąc o swoim doświadczeniu jako CEO w krótkim filmie, wyraziła swój entuzjazm wobec przyszłości. Zastanawiam się jednak, czy ta niecodzienna szefowa da początek rewolucji i stanie się normą w biznesie. Sama zainteresowana zasugerowała, że należy obserwować rozwój sytuacji.

Skąd wzięła się Mika?

Dołączyła do firmy w zeszłym roku i jest bardziej zaawansowaną wersją swojej siostry-prototypu, Sophii, która została „aktywowana” w 2015 roku w Hongkongu przez Hanson Robotics Ltd. Zdobyła sławę, kiedy została mianowana ambasadorem Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych.

Nominacja Miki na dyrektora zarządzającego to nie jedyny przełom w Polsce. Radio Piekary, stacja radiowa z Piekar Śląskich, wprowadziło Basię, wirtualnego prezentera generowanego przez sztuczną inteligencję, który prowadził ich pierwsze w kraju audycje.