Telewizja (źródło: Alehandra13, Pixabay)
Telewizja (źródło: Alehandra13, Pixabay)

Chcesz oglądać TVP? Musisz wymienić telewizor lub kupić dekoder

Wielkimi krokami nadchodzi czas, w którym standard MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej będzie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Oznacza to mniej więcej tyle, że już za dwa, góra trzy miesiące setki tysięcy odbiorców w Polsce zostanie pozbawionych dostępu do kanałów TVP. Producenci dekoderów z pewnością zacierają ręce, gdyż właśnie tego typu sprzęty będą niezbędne dla osób posiadających starsze typy telewizorów, by w nadchodzącym roku mogły one odbierać programy, takie jak TVP1 lub TVP2.

Migracja MUX-3 została opóźniona… przez wojnę na Ukrainie

Na wiosnę 2022 roku wprowadzono zmiany w standardzie przesyłu naziemnej telewizji cyfrowej, między innymi po to, by zwolnić częstotliwości zajmowane przez kanały TV na rzecz internetu 5G. Na DVB-T2/HEVC przeszło wtedy większość multipleksów: MUX-1, na którym można było znaleźć stacje Eska TV, Polo TV, TTV, TV Trwam, Stopklatka oraz Fokus TV, MUX-2, gdzie nadawany był Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2 oraz MUX-4, gdzie transmitowano Wydarzenia 24. Po wykonaniu tej migracji odbiorcy korzystający ze starych odbiorników utracili możliwość oglądania wymienionych programów.

Kanały MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) oraz MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro) pozostały, ale już w najbliższych 2-3 miesiącach także i one zostaną przeniesione na nowy standard. Wiedzieć należy, że wydłużona dostępność MUX-3 to efekt interwencji szefa MSWiA. Ten, w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, skierował do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej prośbę, by multipleks został przełączony w innym terminie. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, a MUX-3 dostał czas na „przeprowadzkę” do końca 2023 roku.

Wirtualnemedia.pl podają, że migracja nastąpi prawdopodobnie z końcem roku, czyli w listopadzie lub w grudniu. Domyślić się można, że ze względów strategicznych nie dojdzie do niej wcześniej, gdyż 15 października odbyć mają się wybory parlamentarne, a telewizja publiczna, no cóż, ma w naszym kraju ogromną siłę oddziaływania, z czego rządzący doskonale zdają sobie sprawę. Multipleks MUX-3 ma obecnie zasięg ludnościowy na poziomie prawie stu procent.

Prywatni nadawcy nie byli zadowoleni z faktu, że Telewizja Polska mogła nadawać w starym standardzie dłużej od nich. Stacje komercyjne szacują, że przez spadek zasięgu straciły setki milionów złotych potencjalnych przychodów. W związku z tym zapowiadają one podjęcie kroków prawnych, by uzyskać odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Telewizja w domu (źródło: Pixabay)
Już niedługo setki tysięcy Polaków mogą stracić dostęp do kanałów TVP (źródło: Pixabay)

Chcesz oglądać TVP? Musisz wymienić telewizor lub kupić dekoder

Telewizja Polska deklaruje, że pracuje nad ogólnopolską kampanią informacyjną, która ma przygotować odbiorców na zmiany, ale nie podaje w swoich komunikatach żadnych konkretów, więc nie wiemy nawet kiedy takowa akcja miałaby ruszyć. W każdym razie lepiej, by instytucja zintensyfikowała swoje wysiłki, bo czasu do końca roku nie pozostało zbyt wiele.

Osoby, które nie wzięły udziału w rządowej akcji dopłat, a nie chcą stracić dostępu do kanałów Telewizji Polskiej, muszą na poważnie rozważyć wymianę telewizora na nowszy model posiadający wbudowany tuner DVB-T2/HEVC lub po prostu zdecydować się na zakup dekodera. Tego typu urządzenie kosztuje na wolnym rynku od 80 do maksymalnie 200 złotych.