Audycja prowadzona przez Basię (źródło: Midjourney/Radio Piekary)
Audycja prowadzona przez Basię (źródło: Midjourney/Radio Piekary)

Audycja prowadzona przez AI już w Polsce! Radio Piekary wprowadza rewolucję

Radio Piekary na 22 lipca 2023 roku, a więc na dzisiaj, zaplanowało audycję radiową, która jest tworzona i prowadzona przez sztuczną inteligencję. Prezenterka o imieniu Basia o godzinie 12 ma przejąć program.

Audycja prowadzona przez wygenerowaną Basię

W Światowy Dzień Mózgu, czyli 22 lipca 2023 roku, o godzinie 12, Polskę przywita prawdziwa radiowa rewolucja. Godzinny, eksperymentalny program, prowadzony przez sztuczną inteligencję (AI) w Radio Piekary na fali 88,7 fm jest pierwszym tego typu w naszym kraju wydarzeniem. Audycja Basi ma być cykliczna i trwać do pierwszej soboty września, a o dalszych jej uruchomieniach mają decydować opinie i głosy słuchaczy.

Jak wynika z najnowszych informacji, słuchacze już wczoraj mogli usłyszeć próbkę głosu Basi. Redaktor naczelny zaznacza, że jeśli Basia spodoba się słuchaczom w przyszłości mogłaby być odpowiedzialna za prowadzenie porannego programu „Przedświt”, który obecnie nie ma prowadzącego, a jest realizowany od poniedziałku do piątku w godzinach 4.30 do 6.00.

Z jakich narzędzi sztucznej inteligencji skorzystano przy tworzeniu programu?

Za generowanie tekstu odpowiedzialny jest ChatGPT, natomiast przetworzenie na mowę powstaje w oparciu o model firmy Eleven Labs. Awatar Basi został stworzony za pomocą Midjourney.

Jak zaznaczył Rafał Kurowski, będący redaktorem naczelnym stacji Radio Piekary, chatbot boryka się z problemami w postaci błędów z polską gramatyką. Mowa także nie jest bez skazy, generator nie radzi sobie z popularnym i dość prostym słowem „dla”, nieustannie go literując. Dlatego też konieczne jest weryfikowanie tekstów, dodatkowo pierwsze kilka wersji tekstu były odczytywane niczym z syntezatora, jednak z czasem bot uczy się odpowiedniej tonacji i akcentu.