Tim Cook prezentuje Vision Pro (źródło: Apple)
Tim Cook prezentuje Vision Pro (źródło: Apple)

Apple tworzy własnego chatbota AI? Wiele na to wskazuje

Narzędzia sztucznej inteligencji rozwijają się, a jej możliwości generowania tekstów czy obrazów są wręcz zaskakujące. Mogłoby się wydawać, że pomimo silnej konkurencji, Apple pozostawił w tyle AI, jednak nic bardziej mylnego. Okazuje się, że firma pracuje nad własnym chatbotem.

Wyścig gigantów o sztuczną inteligencję

Nie ma dnia, w którym temat sztucznej inteligencji mógłby nie przynieść nowych informacji. Generatywna AI jest wykorzystywana coraz częściej, a jedni z największych gigantów technologicznych próbują wzajemnie się wyprzedzać za pomocą swoich narzędzi, jednym z ich przykładów są chatboty.

Choć Microsoft ma już swojego Binga, a Google Barda, to mogłoby się wydawać, że firma Apple nie uczestniczy w tym wyścigu. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że ogromne przedsiębiorstwo z Cupertino również ma zamiar „wtrącić swoje trzy grosze”.

Jak wynika z raportów udostępnionych przez serwis Bloomberg, Apple pracuje już nad swoim własnym narzędziem, który nazywany jest wewnętrznie „Apple GPT”. Jak widać, firma nawiązuje do głośnego ChatGPT, który na początku tego roku wstrząsnął technologicznym światem.

Budowana przez giganta usługa została oparta o zastrzeżone modele, budowane na platformie Ajax, działającej w Google Cloud.

Apple i ciche opracowywanie narzędzia AI

Jak wynika z najnowszych informacji, Apple GPT może być używany wewnętrznie i tylko przez niektórych pracowników, a termin wypuszczenia narzędzia w świat nie jest znany. Co ciekawe, podczas tegorocznego wydarzenia WWDC, nie wspomniano o sztucznej inteligencji i planowanych narzędziach.

Dyrektor generalny Tim Cook na początku czerwca br. zabrał jednak głos w jednym z wywiadów, ograniczając wszelkie informacje, a jedynie poruszając temat rozważnego podejścia do AI przez pryzmat generowanych przez nią zagrożeń.

Narzędzia Apple niejednokrotnie już teraz wykorzystują możliwości sztucznej inteligencji, choćby w procesorach Maców czy iPhone’ów, ale również w prognozowaniu stanu baterii czy rejestrowania w oparciu o Face ID. Również asystent głosowy Siri korzysta z uczenia maszynowego oraz przetwarzania języka naturalnego.