Badacze z Korei Północnej opracowali innowacyjny i przede wszystkim bardzo lekki egzoszkielet. Jego zadaniem jest wsparcie w biegach na krótkie dystanse. Jak działa wynalazek umieszczany na plecach?
Pomocnik w bieganiu
Egzoszkielety to plecaki wyposażone w mnóstwo elektroniki i zaawansowanych czujników, które wspomagają człowieka w realizacji konkretnych zadań. Urządzenia te wspierają wykonywanie czynności sprawiających trudność i często stanowią pomoc dla osób borykających się z dysfunkcjami narządów ruchu. Tego typu sprzęt pozwala także powracać do sprawności w procesie rekonwalescencji.
Egzoszkielety są także formą wsparcia sportowców podczas ćwiczeń oraz rozwoju umiejętności czy wydolności organizmu. Naukowcy z Uniwersytetu Chung-Ang, zlokalizowanego w Korei Północnej, stworzyli urządzenie, które pomoże w szybszym pokonaniu krótkich dystansów biegowych.
Nowo opracowany wynalazek to wyjątkowo lekki sprzęt, którego masa wynosi jedynie 2,5 kilograma. Jest zakładany na plecy, a dzięki jego technologii człowiek jest w stanie przebiec trasę szybciej.
Zasada działania i efektywność egzoszkieletu
Urządzenie wyróżnia się na tle innych. Powodem nie jest jedynie niewielka masa, ale także minimalistyczny i prosty wygląd. Plecak egzoszkieletu skrywa w sobie zasilacz, od którego prowadzone są przewody docierające aż do bioder i ud. Zasada działania jest dość prosta. Gdy użytkownik wystawia nogę, kable zasilające powodują, iż kończyna biegacza przemieszcza się szybciej niż w normalnych warunkach.
Egzoszkielet został wyposażony w liczne czujniki, układy elektroniczne oraz komputer. Dzięki temu zestawowi urządzeń, sprzęt jest w stanie przeanalizować chód konkretnej osoby oraz zsynchronizować się z użytkownikiem.
Wynalazek został przetestowany na amatorach biegania, a sprzęt pozwolił poprawić wynik biegu o niecałą sekundę. Choć efekt wydaje się być niewielki, to podczas sportowych zmagań decydujące są właśnie ułamki sekund. Naukowcy planują kolejne testy, które tym razem będą realizowane przez zawodowych sprinterów.