Zalana odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego może wkrótce przemienić się w farmę fotowoltaiczną. Stara kopalnia zlokalizowana jest na terenie Łużyc, niedaleko Chociebuża (Cottbus) w Niemczech, znajdującego się około 6 km od granicy z Polską.
Stara kopalnia „brudnego” węgla dostanie nowe życie
Na terenie zalanej kopalni węgla brunatnego, na powierzchni sztucznego zbiornika znanego jako Cottbuser Ostsee w Niemczech, ma powstać pływająca farma fotowoltaiczna. Moc projektowanej pływającej elektrowni ma osiągać 21 MW, a budowa ma rozpocząć się już wiosną przyszłego roku.
Niemieckie miasto Chociebuż podjęło już kroki związane z formalnościami, które mogłyby pozwolić na zbudowanie farmy fotowoltaicznej. Mają się jej podjąć firmy Leag oraz EP New Energies (EPNE).
Chociaż pływający system słoneczny na 1900-hektarowym Cottbus Ostsee ma zająć mniej niż 1% powierzchni jeziora, wniesie on istotny wkład w przyjazne dla klimatu zasilanie dzielnicy portowej Cottbus.
Fabian von Oesen, szef działu energii odnawialnej w Leag
Łużyce potęgą zielonej energii Niemiec?
Z uwagi na dość spory teren po odkrywkowej kopalni, pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni jest dużo. Dlatego też firmy, które podjęły się już planowania, projektowania oraz zabiegania o zgody na budowę, sugerują także, że możliwe będzie poszerzenie zakresu projektu o inne źródła energii odnawialnej. Na późniejszym etapie mógłby on zostać wzbogacony o pompy ciepła na wodę morską czy też o turbiny wiatrowe.
Oprócz energii słonecznej, wiatrowej i termicznej jezior na Cottbus Ostsee dają nam inne możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a tym samym stopniowego wzmacniania zielonej potęgi na Łużycach.
Fabian von Oesen, szef działu energii odnawialnej w Leag
Projekt pływającej farmy fotowoltaicznej to część ogromnej inwestycji znanej pod nazwą GigawattFactory. Do 2030 roku na terenie tej kopalni odkrywkowej ma powstać park o mocy 7 GW, wykorzystujący do produkcji energii elektrycznej odnawialne źródła.
Tego typu inwestycje są istotne w dobie wysokich cen za prąd czy gaz, a także ograniczeń związanych ze spalaniem paliw kopalnych, które bezpośrednio wpływają na środowisko i zdrowie ludzi.