Więzienie Alcatraz
Więzienie Alcatraz, źródło: Pixabay

Wyspa Rikers – więzienie, które stanie się centrum zielonej energii NY

Kompleks więzienny Nowego Jorku, zlokalizowany na wyspie Rikers, zostanie przekształcony w centrum zielonej energii. Skąd ten pomysł i jakie instalacje mają być wykonane?

Kompleks więzienny na wyspie do zamknięcia

Rikers to wyspa położona na East River pomiędzy Queens a Bronksem. Na wyspie zlokalizowany został główny kompleks więzienny Nowego Jorku. Ostatnio ogłoszono, że do 2027 roku więzienie to zostanie zamknięte, a nowojorscy urzędnicy zaproponowali, aby na jego miejsce powstało centrum zielonej energii.

Decyzja zapadła w zeszłym roku, na podstawie głosowania Rady Miasta Nowy Jork, w którym to pojawiła się propozycja przekształcenia kompleksu więziennego i jego obiektów w instalację energii słonecznej, a także miejsce do prowadzenia procesu recyklingu, kompostowania oraz oczyszczania ścieków.

Co więcej, na wyspie miałby powstać nowy instytut badawczy i szkoleniowy, w którym możliwe byłoby kształcenie i rozwój byłych osadzonych na wyspie więźniów.

„W miarę jak Rikers Island coraz bardziej pogrąża się w kryzysowych warunkach, niezwykle ważne jest, abyśmy byli przygotowani do rozpoczęcia realizacji nowej wizji jej przyszłości.”

Moses Gates, wiceprezes RPA ds. mieszkalnictwa i planowania sąsiedztwa
Wyspa Rikers
Wyspa Rikers, źródło: RenewableRikers
Fot.: Queens Daily Eagle

Nieludzkie warunki, czyli dlaczego Rikers będzie przekształcone?

Zamknięcie kompleksu więziennego Rikers jest konieczne. Przez dziesiątki lat życie więźniów prowadzone było w nieludzkich warunkach. Więzienie to jest opisywane jako katastrofa humanitarna, ludzie mieszkają w klatkach, śpią między odchodami, a z uwagi na brak opieki medycznej, zdrowi więźniowie próbują ratować swoich chorych kolegów. Osadzeni czekają latami na swój proces, żyjąc jednocześnie w tych trudnych warunkach.

To wszystko zmotywowało Radę Miasta do przejęcia wyspy przez Departament Miejskich Usług Administracyjnych i wykorzystania jej jako Centrum Zielonej Energii Nowego Jorku. Dzięki tej decyzji będzie możliwe także zwolnienie terenu w Queens i Bronksie, gdzie aktualnie znajduje się infrastruktura energetyczna i gospodarowania odpadami.