Miso Robotics - Flippy
Flippy (źródło - Miso Robotics)

Stacja smażenia nowej generacji. Flippy 2 przygotuje burgera bez pomocy człowieka

White Castle – uznawana za pierwszą sieć fast foodów w Stanach Zjednoczonych – dba o swoich pracowników. By pomóc im w pracy, zatrudniła do pracy… roboty.

Flippy wysmaży, Flippy nakarmi

W 2020 roku Miso Robotics podjęło współpracę z amerykańską siecią fast food; White Castle. W programie pilotażowym robot Flippy ROAR (skrót od Robot-on-a-Rail) pomógł przygotować 14580 funtów jedzenia (~6600 kg). Zebrane dane i opinie pracowników White Castle pomogły Miso Robotics stworzyć nową wersję maszyny o nazwie Flippy 2. Nowe wcielenie kuchennego robota ma pracować szybciej i bez jakiejkolwiek pomocy człowieka.

Jedną z najistotniejszych rzeczy, której Miso dowiedziało się podczas programu pilotażowego był fakt, że Flippy w swej oryginalnej wersji wciąż potrzebował pomocy pracowników by przygotować slidera (amerykański mini-burger, często podawany w zestawach po trzy sztuki). Flippy nie miał funkcji automatycznego zarządzania koszami ze składnikami, przez co pracownicy wciąż musieli pomagać w załadunku nieugotowanych składników i rozładunku już ugotowanej żywności.

Restauracja fast food White Castle
White Castle (źródło – Forbes)

Flippy 2 wysmaży szybciej, Flippy 2 nakarmi bardziej

Flippy 2 został wyposażony w system „Autobin”, który pomoże maszynie pokonać to ograniczenie. Sztuczna inteligencja robota może automatycznie zidentyfikować składniki, takie jak krążki cebulowe czy polędwiczki z kurczaka, umieścić je w odpowiednich koszach do smażenia, a następnie w koszach przeznaczonych do przetrzymywania wysmażonych składników. Miso Robotics twierdzi, że dzięki zautomatyzowaniu całego procesu, wydajność kuchni może wzrosnąć o około 60 koszy na godzinę.

Flippy 2 ma także zajmować mniej miejsca niż swój poprzednik i jest od niego nieco niższy. Zawiera także mniej powierzchni, które trzeba czyścić. Dodatkowo, firma Miso Robotics postanowiła przygotować aktualizację pierwszego modelu Flippy. Dzięki temu pierwszy model otrzyma możliwość dostosowywania kolejki zadań tak, aby wszystko do zamówienia skończyło się gotować w tym samym czasie.

Miso Robotics chwali się, że Flippy 2 ma wbudowanych ponad 120 konfiguracji, co ma pozwolić dostosować się do wszelkich rodzajów kuchni. Jest jedynym produkowanym na dużą skalę robotem służącym jako stacja smażenia.