Francuski senat przegłosował decyzję dotyczącą obowiązku montażu ogniw fotowoltaicznych na części parkingów we Francji. Jaka ilość ogniw i na jak dużych parkingach będzie konieczna?
Fotowoltaiczne bogactwo?
Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają produkować energię elektryczną z odnawialnego źródła energii, jakim jest energia słoneczna. W Polsce doświadczyliśmy w tym roku rekordu pod względem wyprodukowanej energii.
Wiele państw boryka się z koniecznością ograniczania spalania paliw kopalnych, które bezpośrednio wpływają na wzrost zanieczyszczenia i pogłębianie się globalnego ocieplenia. Dlatego też wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne, zarówno w skali mikro – na naszych domowych dachach, jak i w skali makro, tworząc ogromnych rozmiarów elektrownie słoneczne.
Obecnie ogniwa fotowoltaiczne mają swój „boom”, tym razem rząd Francji postawił na wprowadzenie przepisu, który narzuca właścicielom parkingów zamontowanie ogniw fotowoltaicznych na dachach.
Parkingi z „fotowoltaicznym zadaszeniem”
Od lipca na właścicieli parkingów o pojemności od 80 do 400 miejsc spadnie obowiązek montażu ogniw fotowoltaicznych. Na zainstalowanie będą mieli 5 lat, a ich powierzchnia ma zajmować co najmniej połowę powierzchni parkingu. Natomiast właściciele większych parkingów będą musieli zdążyć z montażem w zaledwie 3 lata.
Zainstalowana fotowoltaika zapewni nie tylko energię elektryczną, ale również cień nad samochodami. Wyprodukowana energia elektryczna mogłaby zasilać obiekty wokół parkingu, a także umożliwić ładowanie samochodów elektrycznych.
Zainstalowanie ogniw na francuskich parkingach mogłoby zapewnić 11 GW mocy, czyli równowartość aż 10 reaktorów atomowych. Wprowadzona przez francuski rząd ustawa wyklucza parkingi dla samochodów ciężarowych o osiąganych masach powyżej 7,5 tony. Wykluczenie montażu jest również możliwe w przypadku problemów technicznych, związanych z instalacją ogniw, a także w sytuacji niebezpiecznej, trudnej architektonicznie czy z naruszeniem przez ogniwa dziedzictwa kulturalnego.
Pojawia się pytanie, co wydarzy się, gdy ogniwa stracą swoją funkcjonalność? Będziemy tonąć w (kolejnych) niebezpiecznych odpadach czy jednak możliwy będzie ich recykling? Zobaczymy.