Pimax Portal - obrazek wyróżniający
Źródło: YouTube, Pimax

Pimax Portal – niechciane dziecko Switcha i Questa?

Pimax Portal jest chyba najciekawszym urządzeniem, jakie ostatnio widziałem. To konsola przenośna oraz headset VR w jednym…

Kojarzysz może Meta Quest 2? Tak, ten zestaw wirtualnej rzeczywistości firmy Meta, który to podrożał dwa lata po premierze. Jestem pewien, że kojarzysz – a znasz może Nintendo Switch? Tak, tę najlepiej sprzedającą się konsolę domową w historii firmy. Co łączy te dwa produkty? Oba są najpopularniejsze w swojej klasie, co widać po raportach sprzedażowych obu producentów.

Teraz jednak firma Pimax zdecydowała się połączyć oba te urządzenia w jedno. Nie wiem, jak określić Pimax Portal, aczkolwiek będzie to urządzenie, które pracować może w charakterze konsoli przenośnej, zestawu VR oraz będzie się to dało podłączyć do telewizora…

Pimax Portal – co to jest?!

Odpowiadając na powyższe pytanie – jest to sprzęt elektroniczny. Tyle wiem na pewno, bo nie umiem określić, czy to bardziej konsola, czy zestaw VR. Mało tego, z racji faktu, iż urządzenie ma wbudowane kamery oraz stację dokującą, która pozwoli użytkownikom na podłączenie tego cuda do telewizora, możliwe będzie uprawianie aktywności na takiej samej zasadzie, jak na Xboksowym Kinect.

Pimax Portal - niechciane dziecko Switcha i Questa?
Pimax Portal – tryb konsoli przenośnej (Źródło: YouTube, Pimax)

Urządzenie reklamowane jest jako pierwszy system rozrywki gotowy na Metaverse. Patrząc na jego teoretyczne możliwości faktycznie można się zachwycić – urządzenie ma być w stanie zastąpić nam nie jeden, a kilka popularnych sprzętów. Jest to projekt doprawdy intrygujący…

Pimax Portal - niechciane dziecko Switcha i Questa?
Pimax Portal – tryb headsetu VR (Źródło: YouTube, Pimax)

Nie znamy co prawda zbyt wielu szczegółów odnośnie najnowszego urządzenia w katalogu Pimax, ale podzielę się tym, co jest już wiadome. Sprzęt zostanie wyposażony w HDMI, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6.0E, slot na kartę microSD oraz dodatkowe akcesoria (rzecz jasna do nabycia osobno), takie jak dedykowana stacja mini-PC, dodatkowa bateria o pojemności 5,000 mAh czy dok, który pozwoli podłączyć Portal do telewizora.

Pimax Portal - niechciane dziecko Switcha i Questa?
Pimax Portal – tryb konsoli stacjonarnej (Źródło: YouTube, Pimax)

Cena i dostępność

Jeśli chodzi o kwestie związane z dostępnością, urządzenie będzie można nabyć podczas kampanii na Kickstarterze, która rozpocznie się 15.11.2022. Jeśli chodzi o ceny, sprzęt zostanie zaoferowany użytkownikom w dwóch wersjach – standardowej oraz z wyświetlaczem QLED.

Standardowa została wyceniona na 300 dolarów amerykańskich (niecałe 1360 złotych) za wariant z pamięcią 128 GB oraz 400 dolarów (około 1810 złotych) za 256 GB. Wersja QLED z kolei ma kosztować niecałe 2500 złotych (550 dolarów), ale oferować 5,5-calowy ekran o rozdzielczości 4K, wspierający technologię HDR oraz oferujący odświeżanie na poziomie 144 Hz.

Jeśli macie czas (i ochotę), możecie prześledzić prezentację Pimax, która dokładniej przedstawia swoje urządzenie Portal. Jest to niewątpliwie ciekawy projekt, który może znaleźć wielu zwolenników.