Wózek inwalidzki przyszłości? Sterowany bez użycia rąk
Źródło: Honda Japan

Wózek inwalidzki przyszłości? Sterowany bez użycia rąk

UNI-ONE to nazwa wózka firmy Honda, którym steruje się bez użycia rąk. Projekt ten rozwijany jest od długiego czasu i notuje coraz to większe postępy. Obecna wersja wróży spore nadzieje na przyszłość, bo może skutecznie odciążyć osoby chore, starsze, a nawet te z niepełnosprawnościami i zmienić ich życie na lepsze. To przekonanie umacnia fakt, że koncept został doceniony przez jury Good Design Awards 2022, które przyznało mu specjalne wyróżnienie.

Czy to może być wózek inwalidzki przyszłości? Jak on działa?

To urządzenie może być prawdziwą rewolucją w życiu osób, które mają problemy z chodzeniem, przede wszystkim dlatego, że poruszanie się na nim nie wymaga ręcznego kierowania. Sterowanie UNI-ONE oparte jest bowiem na czujniku postawy ciała, który na bieżąco przetwarza dane na temat ruchów użytkownika, aby wybrać odpowiedni kierunek i prędkość jazdy albo zdecydować o pozostaniu w miejscu.

Mówiąc prościej, osoba na tym wózku może poruszać się w każdym możliwym kierunku, poprzez odpowiedni balans środkiem ciężkości, nie martwiąc się jednocześnie o wywrotkę, ponieważ kontroler stabilizacji czuwa nad tym, by UNI-ONE był bezpieczny. Jednoczesną pracę wszystkich kół koordynuje autorska technologia japońskiej firmy, która nazywa się „Honda Omni Traction Drive System”.

UNI-ONE ma dwa tryby – pierwszy z nich to pozycja niska, która odzwierciedla siedzenie, a drugi to pozycja wysoka, służąca do poruszania się. Przypominająca nieco jazdę na Segway’u. Producent zauważa, że dzięki tej drugiej opcji osoba poruszająca się na wózku czuje się komfortowo, bo znajduje się na linii wzroku innych ludzi i może z nimi swobodnie rozmawiać oraz samodzielnie sięgać po wyżej umiejscowione przedmioty np. w sklepie. Zmiany trybów aktywowane są na żądanie bocznym przyciskiem, jednak w przypadku napotkania błędu systemowego sprzęt samoczynnie przejdzie w pozycję niską, która jest stabilniejsza.

Inżynierowie Hondy przemyśleli też kwestię nierównego podłoża, które mogłoby zaburzać postawę użytkownika, a tym samym działanie całego urządzenia. Zastosowali miękkie ogumienie na kołach i siedzisku, które amortyzuje napotkane na drodze niedogodności. UNI-ONE ma również pasy bezpieczeństwa, które są zamontowane zarówno w okolicy tułowia, jak i nóg.

Wózek inwalidzki przyszłości? Sterowany bez użycia rąk
Obrazek prezentuje układ kół i wysokość urządzenia w dwóch dostępnych trybach (źródło: Honda)

Projekt ma naprawdę duży potencjał – także w grach

Takie stwierdzenie jest jak najbardziej na miejscu, patrząc na to, co może dać UNI-ONE osobom, które nie poruszają się samodzielnie. Staruszkowie zostaną odciążeni przy dłuższych spacerach, a ludzie z dysfunkcjami ruchowymi wrócą do pracy, aktywności i jeszcze bardziej się usamodzielnią.

Do tego urządzenie ma świetny i futurystyczny design, który może się podobać i być tym samym czymś, co dodaje pewności siebie. Potencjalne korzyści płynące z badań nad tym wynalazkiem są nieocenione i godne aprobaty. Zresztą, nie jest to pierwszy raz, gdy japońska marka próbuje zmienić świat na lepsze.

Źródło: Honda

Honda zapowiedziała, że będzie dalej rozwijać projekt, ale nie tylko w opisanym przeze mnie aspekcie. Również jako narzędzie do gier XR, czyli takich, które łączą wszystkie dotychczasowe technologie (VR, AR, MR, CR) w jedno wielowarstwowe doznanie, co może być naprawdę ciekawe, biorąc pod uwagę nieskrępowany potencjał użycia rąk przy jednoczesnej jeździe.