Paneli fotowoltaicznych w Polsce jest coraz więcej. Dzięki temu zielonej energii do odbiorców dociera coraz więcej. W środę 18 maja pobity został nowy rekord, jeśli chodzi o wydajność paneli. Czy nowy rekord szybko zostanie pobity?
Fotowoltaika dostarcza zieloną energię do coraz większej liczby domów i mieszkań. 18 maja między 11 a 12, udało się wytworzyć aż 6,4 GWh energii. Wynik ten niemal został podtrzymany przez następne godziny, w których wyniósł kolejno 6,58 i 6,56 GWh mocy. Na tak dobry wynik wpłynęły idealne warunki, które w tych godzinach były dla instalacji.
Paneli jest coraz więcej, więc energii też
Energia fotowoltaiczna staje się w Polsce coraz bardziej atrakcyjna. Pomimo bycia dość dużą inwestycją, dość szybko się zwraca, a przy rosnących cenach prądu, ten czas jeszcze się skraca. Właśnie dlatego krajowe wyniki ciągle się poprawiają. Jak wynika z analiz Polskich Sieci Energetycznych, fotowoltaika wytworzyła ponad 6 GW mocy.
Można przyjąć, że instalacji fotowoltaicznych w rękach prywatnych jest tyle, że mogą wytworzyć 7,5 GW mocy. Oznacza to, że w ostatnim czasie udało się osiągnąć wydajność na poziomie niemal 90 procent. Wpływ na to miały idealne warunki pogodowe – wysokie słońce, temperatura na poziomie 20 stopni Celsjusza oraz, co najważniejsze, bezchmurne niebo.
Coraz większy udział ekologicznej energii
Odnawialne źródła energii stanowią coraz większy odsetek mocy w krajowym miksie energetycznym. Energia słoneczna może zaspokoić około 32% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dodatkowo słońce stanowi realne wsparcie dla wielu urządzeń do ładowania rowerów, hulajnóg oraz samochodów, w których superchargery często wyposażone są w panele, do pozyskiwania ekologicznej energii z tego źródła. Tym samym przechodzimy prawdziwą transformację.
Mimo tego udział energii pochodzącej z węgla jest wciąż bardzo wysoki. Mimo wielu planów wątpliwe jest porzucenie węgla jako wysokokalorycznego źródła energetycznego, które wypełnia wszystkie braki w sieciach.
Powodów jest kilka. Pandemia COVID-19 pokazała, że słoneczna energia jest dobra, ale są momenty, w których niezbędne jest wypełnienie jej niedoborów innymi źródłami mocy. Często próbuje się ją wypełnić energią wiatrową, kiedy w nocy są dobre prądy, a nie ma słońca. Jednak to wiąż często jest za mało.
Właśnie dlatego coraz więcej firm i organów państwowych myśli lub już nawet stara się o pozyskanie Małych Reaktorów Modułowych (SMR). Ich wydajność oraz możliwość pracy 24 godziny na dobę sprawią, że mogłyby stanowić idealne oraz zdecydowanie bardziej ekologiczne wypełnienie miksu energetycznego niż energia z elektrowni węglowej. Ich zastosowanie pozwoli również radykalnie obciąć koszta energii końcowej, czyli tej, za którą płacimy my, odbiorcy.
Energia odnawialna to przyszłość. Bardzo prawdopodobne, że już w najbliższych latach, ten rekord zostanie nawet podwojony. Teraz jednak powinniśmy cieszyć się z dobrych wyników uzyskiwanych przez nasze gospodarstwa domowe.