Qualcomm okulary AR oiot
Źródło: Qualcomm

Qualcomm żegna się z kablami! Firma prezentuje kolejną generację swoich okularów AR

Pamiętacie pierwszą generację okularów AR Qualcomma? Ja również nie, ale nie ma co spoglądać w przeszłość, bowiem amerykańska firma postanowiła zaprezentować drugą generację swojego flagowego urządzenia do rozszerzonej rzeczywistości!

Pełna bezprzewodowość!

Słowem wstępu: zarówno pierwsza, jak i druga generacja okularów Qualcomma, nie jest produktem komercyjnym, przez co nie powinniście się czuć winni, że nie znacie poprzedniej generacji tego sprzętu. Qualcomm zapowiada swoje okulary AR w celu prezentacji swoich autorskich technologii, które oferowane są bliskim partnerom firmy.

Qualcomm okulary AR oiot 1Qualcomm okulary AR oiot 1
Źródło: The Verge / Qualcomm

Wracając jednak do samego projektu nowych okularów AR Qualcomma. Najważniejszą zmianą względem pierwszej generacji jest przejście nowego modelu w pełną bezprzewodowość, co z pewnością poprawi wygodę używania potencjalnie produkowanych urządzeń. Co ważne, sam brak kabli jest opisywany przez firmę jako „bezkompromisowy”, między innymi dzięki zastosowaniu nowego procesora Snapdragon XR2.

Co dokładnie oferują nowe okulary AR Qualcomma?

Żeby być bardziej precyzyjnym, należy zaznaczyć, że proponowane przez Qualcomma okulary nie są w pełni samodzielne, ponieważ łączą się ze smartfonem (lub innym komputerem użytkownika). Tak więc większość wymagających obliczeń, jest wykonywana poza okularami, przez co sam sprzęt jest znacznie bardziej kompaktowy od konkurencyjnych rozwiązań – warto tu też zauważyć, że również względem pierwszej poprzednich okularów Qualcomma, najnowszy model okularów został znacząco odchudzony w praktycznie każdym miejscu.

Qualcomm okulary AR oiot 1Qualcomm okulary AR oiot
Źródło: The Verge / Qualcomm

Producent jednak i tak zdołał zapakować do środka urządzenia sporo technologii. Zadbano chociażby o najnowsze moduły łączności (Wi-Fi 6 i 6E, a także Bluetooth 5.3), które współpracują z Qualcomm FastConnect 6900. W okularach zamontowano oczywiście dwa wyświetlacze o przekątnej 0,49 cala w technologii micro-OLED (rozdzielczość każdego z ekranów to 1920 × 1080 przy odświeżaniu 90 Hz). Za śledzenie ruchów naszej głowy i rąk odpowiadają zaś 3 kamery: dwie monochromatyczne i jedna kolorowa.

Całość zasila stosunkowo mała bateria o pojemności 650 mAh. Producent jednak obiecuje długie działanie urządzenia na jednym zasilaniu, za sprawą wysokiej energooszczędności zastosowanych podzespołów. Jeśli zaś chodzi o wagę urządzenia, to jest to zaledwie 115 gramów, co można zaliczyć okularom na duży plus, tym bardziej że Qualcomm zadbał o lepsze wyważenie urządzenia względem poprzedniej generacji.