Orange 5G
fot. Orange Polska

Jak idzie budowa 5G na świecie? Garść statystyk

Szybka i stabilna łączność bezprzewodowa to klucz do rozwoju innowacyjnych technologii, w tym Internetu Rzeczy. Obecnie, preferowanym rozwiązaniem na najbliższe lata jest sieć 5G. Jak świat radzi sobie z jej budową? Pozwólmy przemówić liczbom.

Powszechne zaangażowanie

Danymi na temat rozwoju 5G na świecie podzieliło się stowarzyszenie dostawców podzespołów dla branży mobileGlobal mobile Suppliers Association (GSA). Zgodnie z raportem datowanym na luty 2021 roku, zawierającym dane na koniec 2020 roku, aż 413 operatorów ze 131 państw już inwestuje w sieć 5G, niezależnie od etapu prac. Wśród nich panuje spory rozstrzał co do etapu, na którym znajdują się poszczególni operatorzy. Niektórzy dopiero rozpoczynają prace koncepcyjne i planowanie wdrożenia 5G, inni świadczą już usługi komercyjnie dla szerokiego grona odbiorców. Pomiędzy nimi – kilkuset operatorów na różnym stopniu zaawansowania wdrożenia.

Najbardziej rozwinięci

Do grupy operatorów, którzy do tej pory najbardziej rozwinęli swoje sieci 5G, zalicza się 144 podmioty z 61 państw na świecie. Uruchomili oni komercyjny dostęp do sieci najnowszej generacji dla swoich abonentów. Bardzo cieszy, że wśród tych 61 operatorów, znaleźli się wszyscy, polscy operatorzy infrastrukturalni: Orange, T-Mobile, Plus i Play.

Jeden krok dalej

Spośród wszystkich operatorów pracujących nad 5G, wyróżnia się jedna grupa. To 65 operatorów, którzy już teraz inwestują w sieć 5G Standalone (5G SA), która może pracować niezależnie od infrastruktury 4G LTE. Oni również znajdują się na bardzo różnym etapie prac – od planów, po komercyjne wdrożenie.

A co u nas?

Z przedstawionych danych jasno wynika, że rozwój 5G na całym świecie przyspiesza. Dla przypomnienia, w Polsce w dalszym ciągu operatorzy borykają się ze skutecznym blokerem, jakim jest odwlekająca się w czasie aukcja częstotliwości dedykowanych 5G, którą w 2021 roku przeprowadzić ma Urząd Komunikacji Elektronicznej. Sporą niewiadomą jest również Ustawa o cyberbezpieczeństwie, nad którą dalej pracuje rząd. To bardzo istotna kwestia, ponieważ zdeterminuje zasady budowy i zarządzania infrastrukturą sieciową.

Na możliwość korzystania z pełni możliwości 5G, musimy jeszcze poczekać.