Gboard (źródło: Sklep Play)
Gboard (źródło: Sklep Play)

Sztuczna inteligencja zasili Gboard. Po co?

Popularna aplikacja Gboard, czyli po prostu nieco bardziej funkcjonalna klawiatura autorstwa Google, jest znaczącym ułatwieniem dla użytkowników urządzeń mobilnych. Gigant ma jednak zamiar jeszcze bardziej ją ulepszyć i zasilić jej możliwości korekty sztuczną inteligencją. Pierwsi użytkownicy mogą już wypróbować nowe opcje.

Korekta tworzona przez narzędzia sztucznej inteligencji

Gboard to klawiatura firmy Google, która sporej liczbie osób ułatwia korzystanie ze smartfona. Pozwala na naprawdę szybkie wprowadzanie tekstu, przesyłanie GIF-ów czy emotikon, a nawet wykorzystanie pisania gestami. Okazuje się, że Google na tym nie poprzestanie. Aplikacja ma wejść na jeszcze wyższy poziom i zyskać dodatkowe funkcje, które polubią użytkownicy.

Wersja beta klawiatury Gboard otrzymała dostęp do możliwości opartych o generatywną sztuczną inteligencję. Jedna z opcji, nazywana “Korektą”, już trafia do wybranych użytkowników. Nowa funkcja jest dostępna dla wersji aplikacji 13.4, dedykowanej dla urządzeń z systemem Android.

Jej możliwości pozwalają na bieżące kontrolowanie i sprawdzanie napisanego tekstu pod kątem błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz gramatycznych. Za te działania odpowiedzialna jest sztuczna inteligencja.

Nowe funkcje Gboard odmienią pisanie

Jak wspomina portal 9to5google, funkcję zauważono już na Google Pixel Fold. Z udostępnionej grafiki wynika, iż nowa funkcja za pomocą jednego kliknięcia ma pozwolić na wprowadzenie poprawek gramatycznych, interpunkcyjnych oraz ortograficznych.

Użytkownik, który chce korzystać z tych nowych możliwości, musi wyrazić zgodę na przesyłanie poprawionego tekstu do firmy Google, gdzie zostanie przetworzony, aby móc wprowadzić korektę.

Gboard informuje użytkownika także o przetwarzaniu danych oraz działaniach, które szerzej zostały opisane w ogólnodostępnej Polityce prywatności Google.

W praktyce, najnowsza opcja ma być dużo lepsza pod względem poprawności w porównaniu do obecnej autokorekty, która samodzielnie wprowadza poprawki do wpisywanych przez użytkownika treści.

To jednak nie koniec planowanych zmian. Google ma zamiar ulepszyć Gboard również pod względem pisma odręcznego, umożliwić generowanie przez AI naklejek czy też ulepszyć pasek narzędzi, uruchamiany podczas pisania głosowego.