Rokid AR Studio (źródło: global.rokid.com)
Rokid AR Studio (źródło: global.rokid.com)

Nowa generacja okularów AR Rokid z interfejsem opartym o gesty

Zastanawialiście się kiedyś, jak będzie wyglądać przyszłość technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR)? Firma Rokid już dziś daje nam przedsmak tego, co nas czeka. Jej najnowsze okulary AR Studio oferują interfejs oparty o gesty, który w pewnym stopniu przypomina propozycję Apple Vision Pro.

Doświadczenie w dziedzinie okularów AR

Rokid jest firmą z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu inteligentnych okularów oraz zestawów AR. Stworzyła własny system operacyjny – YodaOS. Dzięki niemu użytkownicy mogą manipulować wirtualnymi przyciskami i nawigować w aplikacjach rozszerzonej rzeczywistości za pomocą mikrogestów ręki. Jednym z nich jest szczypanie, bardzo zbliżony do tego, który demonstrowało Apple.

AR Studio łączy w sobie okulary Rokid Max Pro z modułem obliczeniowym Rokid Station Pro. Urządzenie wykorzystuje technologię SLAM (simultaneous localization and mapping), która umożliwia śledzenie ruchu głowy, rąk oraz otaczających obiektów. Informacje te mogą być wykorzystywane w różnorodnych aplikacjach i grach w sposób zbliżony do zestawów VR.

Jeśli chodzi o specyfikację Max Pro, oferują rozdzielczość 1080p, jasność na poziomie 600 nitów, pole widzenia 50 stopni oraz częstotliwość odświeżania w zakresie 90-120 Hz. Okulary są również wyposażone w centralnie umieszczoną kamerę, która oblicza głębokość i śledzi ruch z dokładnością do centymetra, korzystając z algorytmów głębokiego uczenia.

Z kolei Rokid Station Pro to kieszonkowy zewnętrzny moduł obliczeniowy (o wartości 556 złotych), który łączy się z okularami, dostarczając energii, przetwarzając dane z sensorów, uruchamiając aplikacje i udostępniając obraz wideo.

Dostępność i przyszłość rynku AR

Chociaż produkt zadebiutował początkowo na rynku chińskim już w kwietniu, aktualnie jest w centrum uwagi, dzięki promocji w ramach back to school. Dla tych, którzy rozważają zakup, to idealny moment. Rokid Max AR Glasses są dostępne w cenie około 1721 złotych na platfomie Amazon oraz na stronie oficjalnej producenta.