W aplikacji Google Arts & Culture znajdziemy nowe funkcje, które bawią i uczą jednocześnie. Art Selfie 2 zostało zasilone sztuczną inteligencją, która umieszcza zdjęcie twarzy użytkownika na znanych dziełach sztuki i w wybranych sceneriach.
Aplikacja, która bawi i uczy
Google Arts & Culture to portal dostępny w przeglądarce i aplikacji na urządzenia mobilne, w którym można zapoznawać się ze sztuką m.in. w postaci obrazów, pochodzących z muzeów partnerskich technologicznego giganta. W serwisie znajdziemy zarówno część dedykowaną nauce, jak i rozrywce. Dostępna liczba gier sukcesywnie się powiększa i nawiązuje do znanych dzieł sztuki.
Jedną z propozycji technologicznego giganta była funkcja Art Selfie, która pojawiła się w rękach użytkowników w 2018 roku. Dzięki niej mogliśmy wykonać zdjęcie swojej twarzy, a oprogramowanie przetworzyło je i odnalazło dzieła, na których pojawiła się podobna do nas osoba. Teraz natomiast do użytku oddano kolejną wersję gry, dostępną w aplikacji Arts & Culture na smartfony z systemem iOS oraz na Androidzie. Apka jest dostępna w Polsce i obsługuje interfejs w języku polskim, jednak większość udostępnionych informacji nie została przetłumaczona, co jest dość sporą wadą.
Jak korzystać z Art Selfie 2?
Nowa gra Art Selfie 2 również opiera się o samodzielnie wykonane selfie, które następnie zostaje przetworzone za pomocą sztucznej inteligencji. Jej zadaniem jest umieszczenie i dopasowanie twarzy do wybranej przez użytkownika scenerii, podzielonych na trzy kategorie: Sztukę, Historię oraz Podróże. Zdjęcie może obejmować więcej osób, więc śmiało można bawić się funkcją z przyjaciółmi czy rodziną.
Wśród dostępnych stylów w Sztuce można znaleźć obrazy, takie jak np. Perła Vermeera, Ogród Moneta czy Gronostaj Leonarda da Vinci. Historia obejmuje m.in. Rzymskiego gladiatora, Sztuki szekspirowskie lub Epokę georgiańską, natomiast w Podróżach znajdziemy Astronautę w kosmosie, Jaskinię Chauveta czy Karnawał w Rio.
Poza wygenerowanym zdjęciem, które można pobrać oraz udostępnić, użytkownik otrzymuje także pigułkę wiedzy na temat wybranego obrazu, miejsca i historii. Art Selfie 2 nie jest więc wyłącznie zabawą, ale też wygodnym źródłem informacji.
Google Arts & Culture obejmuje teraz również Art Remix. Funkcja ta pozwala na wprowadzenie zmian we fragmentach opisu znanych obrazów. W tym przypadku zadaniem sztucznej inteligencji jest wygenerowanie dzieła z zaproponowanymi przez użytkownika akcentami.