Fortepian (źródło: Pixabay)
Fortepian (źródło: Pixabay)

AI pomogła niepełnosprawnym odegrać IX Symfonię Beethovena na fortepianie

Z okazji 200. rocznicy powstania IX Symfonii Beethovena marka Yamaha zorganizowała koncert, podczas którego zaprezentowano nową technologię opartą o AI. Fortepian zasilany sztuczną inteligencją pomógł niepełnosprawnym odegrać dzieło muzyczne znanego kompozytora.

Wyjątkowa technologia wspomagająca

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe stają się coraz bardziej użyteczne, mogą wspomagać nas w codziennym życiu i pracy. Zdarza się, iż pomimo ograniczeń technologicznych, AI pozwala pokonać wiele przeciwności, z jakimi się borykamy. Jednym z dowodów jest koncert Yamaha, czyli japońskiego koncernu, znanego m.in. z produkcji instrumentów muzycznych.

Wydarzenie odbyło się z okazji 200. rocznicy utworzenia IX Symfonii Beethovena, a jego najistotniejszym punktem było uczestnictwo niepełnosprawnych w grze na fortepianie Disklavier, zasilanym AI. Dzięki wdrożonej technologii pianista jest w stanie grać tylko część dźwięków, a instrument samodzielnie dogrywa resztę.

Fortepian zasilany AI (źródło: Yamaha)
Koncert z okazji 200. rocznicy powstania IX Symfonii Beethovena (źródło: Yamaha)

Fortepian z AI i niepełnosprawni

System fortepianu, oparty o sztuczną inteligencję, w sposób automatyczny dostosowuje się do grającego. Oznacza to, że słuchacze nie odczuwają żadnych zakłóceń czy fałszów. Instrument z AI odpowiedzialny jest za odtwarzanie nut, używając pedałów, z jednoczesnym śledzeniem działań pianisty. AI zastosowana w Disklavierze w sposób dynamiczny rozpoznaje taktowanie konkretnego gracza w zależności od tempa i dynamiki naciskanych klawiszy. Dzięki temu sztuczna inteligencja dostosowuje akompaniament w sposób automatyczny.

Wydarzenie odbyło się w Tokio, w Suntory Hall Blue Rose i zostało zatytułowane „Anyone’s No. 9”. Zaprezentowana podczas koncertu technologia jest dopiero testowana i sukcesywnie rozwijana, nie jest więc jeszcze dostępna dla szerszej publiczności.

Wśród niepełnosprawnych, którzy brali udział w koncercie znalazła się m.in. Yurina Furukawa cierpiąca na wrodzoną miopatię oraz Kiwa Usami chorująca na porażenie mózgowe.