Firma Apple ma zamiar wprowadzić nowe rozwiązanie programistyczne, które pozwoli ułatwić życie osobom z ograniczeniami kognitywnymi i motorycznymi, a także cierpiącym na uszkodzenie słuchu lub wzroku.
Ograniczenia osób niepełnosprawnych będą zredukowane
Apple nieustannie wprowadza innowacje, które pomagają pełnosprawnym ludziom, ale nie tylko. Technologiczny gigant niejednokrotnie poszukuje rozwiązań, mogących ułatwić życie osobom borykającym się z wszelakimi niepełnosprawnościami. W tym tygodniu firma zaprezentowała nowości w sprzętach i oprogramowaniu, które mają zostać oparte o algorytmy uczenia maszynowego.
Działania nad tymi innowacjami trwają przy współpracy z grupą niepełnosprawnych reprezentantów, dlatego też nowe możliwości powinny być skuteczne i ułatwiać ludzkie życie. W tym roku do użytkowników z ograniczeniami zdolności kognitywnych, mają trafić nowe wersje oprogramowania, które pozwolą na łatwiejszy dostęp do funkcji iPhone’ów i iPadów, zwiększając tym samym ich samodzielność.
Apple zaproponowało tryb wspomaganego dostępu, który pozwoli na uproszczenie niektórych, lubianych aplikacji. Wśród nich mają znaleźć się narzędzia do komunikowania się, robienia i wyświetlania zdjęć, a także odtwarzania muzyki. Dostosowany ma zostać interfejs aplikacji takich, jak Wiadomości, Aparat, Zdjęcia Muzyka, Telefon oraz FaceTime. Zmianom ma ulec kontrast, wielkość przycisków czy rozmiar wyświetlanych tekstów. Szczegółowe dostosowanie do danej osoby ma odbywać się na podstawie ustawień zaufanych opiekunów.
Apple wspomoże osoby cierpiące na afazję oraz niewidomych i niedowidzących
Wsparcie otrzymają również osoby nieme, mogące niebawem zamieniać mowę na tekst w czasie rzeczywistym. Opcja ta będzie mogła być uruchomiona także w przypadku rozmów telefonicznych. Konwersja mowy na tekst, możliwa do uruchomienia w czasie rzeczywistym pozwoli zapisywać słowa, które osoba niepełnosprawna chciałaby wypowiedzieć. Funkcja ta pozwoli także na zapisanie często używanych zwrotów, aby jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć komunikowanie się z bliskimi i całym światem.
Osoby cierpiące na afazję lub mające zdiagnozowaną inną chorobę, która może prowadzić do utraty mowy, będą w stanie komunikować się z rodziną, dzięki syntezie własnego głosu. W tym celu wystarczy zrealizować 15 minut nagrań losowo wyświetlanych tekstów.
Niewidomi i niedowidzący natomiast otrzymają dostęp do narzędzia Lupa, które pozwoli urządzeniu odczytać wybrany napis. Dzięki temu użytkownicy w łatwy sposób mogą w czasie rzeczywistym dowiedzieć się o działaniach poszczególnych przycisków, umieszczonych na przykład na sprzętach domowych.