Operacja chirurgiczna (źródło: Pixabay)
Operacja chirurgiczna (źródło: Pixabay)

Polskie implanty 3D pomogły zregenerować czaszki dzieci z Ukrainy

W świecie medycyny, gdzie innowacje technologiczne otwierają nowe drzwi dla ratowania życia, Polska wyróżniła się w dziedzinie medycznego druku 3D, mając przy tym realny wpływ na życie dzieci. Tym razem dotyczy to osób żyjących na Ukrainie, gdzie polskie osiągnięcia przynoszą nadzieję na lepszą przyszłość.

Współpraca polsko-ukraińska

W Narodowej Specjalistycznej Klinice Dziecięcej Ohmatdyt w Kijowie, chirurdzy dokonali niezwykłego osiągnięcia, korzystając z polskich bioresorbowalnych implantów, czyli takich, które rozkładają się w sposób kontrolowany w organizmie na obojętne i nietoksyczne cząsteczki. Dzięki tej technologii, uzupełnili ubytki w czaszkach trojga dzieci, otwierając nowy rozdział w chirurgii dziecięcej.

Firma Syntplant, stojąca za tym projektem, ogłosiła rezultaty trzech zabiegów wykonanych na przełomie 2022 i 2023 roku. Dzięki współpracy z dr. Pavlo Plavskym, zespół chirurgiczny zastosował innowacyjną technikę druku 3D, opracowaną przez polskie konsorcjum. W rozwijaniu tej technologii udział wzięły także renomowane polskie instytucje, takie jak Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi, a także liczne kliniki i politechniki.

Poprzez zastosowanie rekonstrukcji geometrycznych zarysów kostnych (3D) z wizualizacji danych diagnostyki obrazowej TK i MRI w projektowaniu implantu możliwe jest idealne odwzorowanie kształtu odpowiadającego anatomii ubytku. Indywidualnie dopasowany implant ułatwia przeprowadzenie operacji usuwającej ubytek w tkance kostnej.

Unikalność polskiej technologii polega na tym, że łączy ona druk 3D z materiałami ulegającymi resorpcji, co oznacza, że implanty są stopniowo zastępowane przez naturalną, zdrową tkankę kostną. Trwa to około 18 miesięcy. Zatem ta technologia nie tylko przywraca normalny wygląd, ale także umożliwia anatomiczny wzrost czaszki.

Implant czaszkowy drukowany 3D (źrodło: cyberbone.eu)
Implant czaszkowy drukowany 3D (źródło: cyberbone.eu)

Wpływ na przyszłość chirurgii

Projekt ten, realizowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), o wartości niemal 8 mln złotych, ma potencjał, aby zmienić chirurgię dziecięcą na całym świecie. Dzięki niemu, możliwe jest leczenie ubytków kości, które do tej pory było dużym wyzwaniem, szczególnie u dzieci wciąż rosnących.

Osiągnięcia polskich naukowców i lekarzy stanowią znaczący krok naprzód w medycynie regeneracyjnej. Pokazują one, jak nowe technologie mogą przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów i otwierają drzwi do dalszych innowacji w tej dziedzinie.