Sukienka 3D (źródło: c3dmaterials.com)
Sukienka 3D (źródło: c3dmaterials.com)

Sukienka z druku 3D reaguje na ruch otoczenia

W erze, gdzie moda łączy się z innowacyjnymi technologiami, pojawia się coś naprawdę wyjątkowego. Branża modowa, która od zawsze dążyła do eksploracji nowych możliwości, teraz coraz śmielej sięga po technologię druku 3D. Dzięki rozwojowi nowych materiałów i udoskonaleniu technik drukowania, projektanci mają teraz szansę na połączenie swojej kreatywności z zaawansowanymi technologiami, realizując projekty wcześniej uważane za nierealne.

Druk 3D na światowych wybiegach

Przykładem tego trendu jest pokaz na London Fashion Week, gdzie projektantka Jayne Pierson zaprezentowała swoją kolekcję Ceridwen, wykorzystując technologię 3DFashion od Stratasys. To połączenie technologii i rzemiosła dało efekt w postaci prawdziwych dzieł sztuki. Innym przykładem jest Paris Fashion Week, gdzie Iris van Herpen – we współpracy z marką Magnum – stworzyła niesamowitą suknię z druku 3D inspirowaną wegańskimi lodami tej marki.

Sukienka 3D (źródło: c3dmaterials.com)
Sukienka reagująca na ruch otoczenia (źródło: c3dmaterials.com)

Kreacja z Formnext 2023

Najnowsza prezentacja tego niezwykłego elementu garderoby miała miejsce na targach Formnext 2023. Projektantka Anouk Wipprecht, wspólnie z firmą Chromatic 3D Materials, przedstawiła sukienkę z druku 3D, którą wyróżnia to, że cała pokryta jest diodami LED – zapalają się, ilekroć wykryją w pobliżu ludzi. Zastosowano tu ponad 70 elastycznych kopuł, montowanych bez użycia kleju czy tradycyjnych technik szycia.

Konstrukcja aktywowana ruchem jest jedną z pierwszych odzieży na świecie, w której bezpośrednio osadzono elektronikę w elastomerach drukowanych w 3D. W porównaniu z jakością egzoszkieletu innych kreacji, ta może z łatwością się poruszać, ponieważ jest wykonana z ChromaFlow 70, niezwykle trwałego, ale elastycznego materiału, przypominającego gumę, znanego jako elastomer. Jest on odporny na ciepło, może się układać i rozciągać na ponad czterokrotnie większą długość bez pękania.

Projektantka podkreśliła, że wykorzystane materiały oferują nieograniczone możliwości dla branży modowej, zwłaszcza dla projektantów łączących elektronikę z modą. Warto wspomnieć, że nie jest to pierwszy tego typu projekt. Anouk na swoim koncie ma już podobną sukienkę, którą można sterować siła umysłu.

Mając na uwadze możliwości materiałów Chromatic 3D firma rozważa wykorzystanie go w przyszłości do tworzenia innowacyjnej odzieży do biegania, toreb, obuwia i innych produktów, w tym wnętrz samochodowych i lotniczych, sprzętu rekreacyjnego i sprzętu ochrony osobistej.