Rewild The Run (źródło: graduateshowcase.arts.ac.uk)
Rewild The Run (źródło: graduateshowcase.arts.ac.uk)

Buty z druku 3D, które odradzają przyrodę podczas biegu

Zastanawialiście się kiedyś czy można połączyć miłość do biegania z dbałością o środowisko? Okazuje się, że to możliwe. Kiki Grammatopoulos, projektantka z sześcioletnim doświadczeniem współpracy z wielokrotnie nagradzanymi markami, stworzyła buty do biegania, które podczas każdego kroku wysiewają nasiona roślin. Dzięki temu nie tylko dbamy o swoje zdrowie, ale również przyczyniamy się do poprawy bioróżnorodności w miejskim środowisku.

Jak to działa?

Obuwie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby podeszwy, wykonane z druku 3D, naśladowały działanie kopyt i futra zwierząt, które poprzez zaczepianie się o rośliny, naturalnie zbierają i rozprzestrzeniają nasiona, przyczyniając się do wzrostu roślinności. Solidne kopyta bizona nie tylko tworzą ścieżki, ale także pozwalają innym zwierzętom na eksplorację nowych terytoriów. W butach Kiki, wykonanych na wzór tradycyjnych modeli do biegania New Balance, specjalne zaczepy działają w podobny sposób i robią to wszystko w czasie biegu.

Rewild The Run (źródło: graduateshowcase.arts.ac.uk)
Rewild The Run – projekt podeszwy (źródło: graduateshowcase.arts.ac.uk)

Jednym z głównych celów tego projektu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na proces przywracania naturalnego środowiska, zwany „rewilding”. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w erze rosnącej urbanizacji, która przyczynia się do niszczenia naturalnych siedlisk i fragmentacji natury.

Rewild The Run (źródło: graduateshowcase.arts.ac.uk)
Rewild The Run (źródło: graduateshowcase.arts.ac.uk)

Twórczyni podkreśla, że nasze miasta to przede wszystkim konstrukty ludzkie. Choć cywilizacja przynosi wiele korzyści, ma też wiele negatywnych skutków dla przyrody, takich jak zakłócenie procesów rozprzestrzeniania roślin. Dlatego tak ważne jest, abyśmy my, mieszkańcy miast, angażowali się w proces przywracania naturalnego środowiska w naszym najbliższym otoczeniu.

Obecnie buty są w fazie prototypu, ale już teraz zdobyły uznanie, pojawiając się na tak prestiżowych imprezach jak Milan Design Week.

Buty to tylko początek

Chociaż opisywany wynalazek jest ciekawym pomysłem na połączenie dbałości o środowisko z codzienną aktywnością, stanowi on jedynie wierzchołek góry lodowej. Pokazuje przede wszystkim to, jak można świadomie włączać ekologiczne rozwiązania w codzienną praktykę projektowania.