Robotyczne Buty
(źródło: Georgia Tech College of Engineering)

Mając na nogach te robotyczne buty, praktycznie nie będziesz w stanie się przewrócić

Utrata równowagi to zupełny standard u człowieka. Dzieje się tak, jeśli przykładowo staniemy na zbyt śliskiej powierzchni i wykonamy gwałtowny ruch. Jak się okazuje, naukowcy z Georgia Institute of Technology College of Engineering opracowali buty, które mogą zapewnić równowagę w niemal każdym przypadku. Z takimi butami ciężko będzie się przewrócić.

Buty, w których przewrócenie się to prawdziwe wyzwanie

Naukowcy z amerykańskiej uczelni opracowali intrygujący wynalazek – stworzyli bowiem robotyczne buty, które zapewniają nadludzki refleks w wykonywaniu ruchów.

Zaawansowane maszyny wyposażone w odpowiednie czujniki mogą okazać się tu wręcz idealne, ponieważ są w stanie zaoferować znacznie szybszy czas reakcji, niż to ma miejsce u człowieka. Ludzki układ nerwowy musi zarejestrować fakt potknięcia lub poślizgnięcia się, po czym wysyła odpowiednią informację zwrotną do układu nerwowego, a ten – do mięśni, które mogą wykonać odpowiedni ruch.

Elektronika ma to do siebie, że jest w stanie szybciej przyjmować sygnały i w tym leży cała filozofia. Naukowcy Georgia Institute of Technology College of Engineering doszli do wniosku, że to właśnie czas reakcji jest kluczem do utrzymania równowagi. Przeprowadzili więc eksperyment, w którym osoby noszące robotyczne buty mieli pod sobą ruchomą podłogę, której przesunięcie mogło powodować upadek.

Aby się nie przewrócić, osoba bez butów musiała wykonać dodatkowy krok, a robotyczne buty o znacznie szybszej reakcji czasu umożliwiły niemal natychmiastowe odzyskanie równowagi – nawet bez ruchu w postaci dodatkowego kroku.

Świetna rzecz dla ludzi, którzy mają problemy z chodzeniem

Odkrycie i testy inżynierów mogą być ważnym krokiem ku stworzeniu egzoszkieletu wspomagającego osoby, które mają problemy z zaburzeniami równowagi. Tego typu problemy nierzadko są tak bardzo problematyczne, że uniemożliwiają chodzenie o własnych siłach. Robotyczne buty naukowców z Atlanty, to jedna z możliwych form pomocy, jakie technologia może zapewnić w przyszłości osobom potrzebującym.