moonwalkers (źródło: shiftrobotics.io)
moonwalkers (źródło: shiftrobotics.io)

Moonwalkers: buty, które pozwalają chodzić tak szybko, jakbyś biegł

Przenieśmy się na chwilę do przyszłości. Wyobraź sobie buty, które pozwalają Ci chodzić tak szybko, jak normalnie biegasz. To nie jest film science fiction, a rzeczywistość, którą dla nas przygotowała firma Shift Robotics. Przedstawia ona swoje najnowsze dzieło — buty zasilane baterią.

Najszybsze buty na świecie

Moonwalkers to najszybsze buty na świecie — tak przynajmniej twierdzi ich producent, który chwali się, że pozwalają one na naturalny chód, jednocześnie zwiększając jego prędkość o 250%. Jednak podkreśla, że równocześnie nie zwiększa to wydajności biegu: „Nie zobaczysz żadnej przewagi szybkości w biegu, ponieważ zoptymalizowaliśmy wydajność dla 250% prędkości chodzenia z maksymalną prędkością 7 mil na godzinę (około 11 km)”.

Mimo wszystko brzmi to trochę jakbyś miał pod nogami ruchome chodniki.

moonwalkers (źródło: shiftrobotics.io)
Moonwalkers (źródło: shiftrobotics.io)

Buty napędzane są najnowocześniejszym bezszczotkowym silnikiem DC i osiemnastoma kółkami z poliuretanu, które pracując razem z przekładnią, napędzają nakładające się na siebie koła. Dzięki temu użytkownik może łatwo pokonywać nierówny teren.

Obuwie wyróżnia ergonomiczny system zawiasów, który pozwala stopie na naturalne zginanie się w palcach, dzięki czemu zachowuje ona równowagę i mobilność. Moonwalkers pasują do każdego buta, a komfortowe poduszki na paskach sprawiają, że są wręcz niewyczuwalne na stopach. Magnetyczne klamry umożliwiają szybkie zakładanie i ich zdejmowanie.

Inteligentne funkcje i ładowanie

Buty można w pełni naładować za pomocą USB w ciągu półtorej godziny, mają zasięg około 9,5 km i mogą być ustawione w trybie „Lock” dla schodów za pomocą szybkiego gestu. Moonwalkers są wodoszczelne (IP54) i wykorzystują motoryzowany sposób uszczelniania, aby mieć pewność, że przetrwają deszcz i mniejsze kałuże.

Warto wspomnieć, że są nie tylko szybkie, są również inteligentne. Wyposażone w najnowocześniejszą technologię AI, charakteryzują się błyskawicznym czasem reakcji, umożliwiając płynne poruszanie się w tłumie. System sztucznej inteligencji dostosowuje się do indywidualnego stylu chodzenia użytkownika, zapewniając optymalny komfort i naturalny krok.

moonwalkers (źródło: shiftrobotics.io)
Moonwalkers (źródło: shiftrobotics.io)

Produkt można aktualnie kupić na stronie shiftrobotics.io za 1400 dolarów. Wymagany jest zwrotny depozyt w wysokości 50 dolarów w momencie zakupu, a dostawy planowane są na przyszły rok.

Nie jest to pierwszy raz, gdy marka obuwia próbuje stworzyć tego typu produkt. Nike, gigant sportowy, znalazł się w centrum gorącej dyskusji na temat swojego przełomowego modelu VaporFly. Mimo kontrowersji, buty te zyskały aprobatę Światowej Federacji Lekkoatletyki w 2020 roku, umacniając swoje miejsce w świecie sportu.

Moonwalkers to jednak nowa generacja obuwia, które przenosi nas o krok dalej w przyszłość.