Waymo robo-taxi
(fot. Waymo)

Robo-taksówki będą bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Autonomiczne taksówki, które w niedalekiej przyszłości pojawią się w wielu miastach, powinny okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Waymo, jeden z potentatów branży, zdaje sobie z tego sprawę i właśnie przedstawił rozwiązania, które mają ułatwić korzystanie z robo-taksówek.

Znalezienie zamówionej taksówki będzie odczuwalnie prostsze

Jednego możemy być pewni – autonomiczne taksówki będą prawdziwą rewolucją i krokiem w dobrym kierunku. W związku z tym, że za kierownicą nie będzie siedział człowiek, który mógłby pomóc osobom z niepełnosprawnościami, potrzebne będą dodatkowe rozwiązania, aby wszyscy klienci mogli korzystać z autonomicznych przejazdów.

Waymo, firma należąca do konglomeratu Alphabet (Google), właśnie zapowiedziała wprowadzenie szeregu nowych funkcji, które zostały zaprojektowane, aby uczynić autonomiczne taksówki bardziej dostępnymi dla osób z poważniejszymi wadami wzroku i innymi niepełnosprawnościami. W założeniach, dodatkowe funkcje mają sprawić, że korzystanie z autonomicznych przejazdów stanie się równie lub nawet bardziej komfortowe niż zamawianie klasycznych taksówek.

Jedną z nowości jest wyświetlanie inicjałów na kopule znajdującej się na dachu. Wyświetlacz pokazuje konfigurowalny „identyfikator samochodu”, składający się z dwóch kolorowych liter, które można spersonalizować w aplikacji Waymo. Dzięki temu, także z większej odległości, łatwiejsze będzie zlokalizowanie zamówionego pojazdu.

Osoby z wadami wzroku będą mogły jeszcze skorzystać z funkcji, której zadaniem będzie emitowanie melodyjnego dzwonka, co również ułatwi zlokalizowanie konkretnej robo-taksówki. Dźwięk nie będzie zbyt głośny, aby nie rozpraszać innych osób i nie zwiększać zanieczyszczenie hałasem miejskich ulic, ale ma być na tyle słyszalny, że z niedalekiej odległości możliwe było rozpoznanie samochodu.

Nawigacja „zakręt po zakręcie”

Firma Waymo zapowiedziała, że użytkownicy będą mogli skorzystać także z nawigacji, która – zakręt po zakręcie – doprowadzi ich do autonomicznej taksówki. Warto tutaj podkreślić, że pod uwagę będą brane dane o chodnikach, przejściach dla pieszych i innych cechach terenu, aby trasa była jak najbardziej optymalna.

Ostatnią z funkcji przedstawionych przez Waymo jest kompas odległości od samochodu, który ma pomóc w znalezieniu oczekującej taksówki w miejscach, w których GPS może być zawodny.

Nowe funkcje mają zostać wdrożone w taksówkach wykorzystywanych już w usłudze Waymo One, która działa w Arizonie i Kaliforni.