Odkurzacze Roomba mają nowego właściciela. Amazon przejął firmę iRobot

Odkurzacze Roomba mają nowego właściciela. Amazon przejął firmę iRobot

Amazon ponownie poszedł na zakupy. Tym razem w ręce amerykańskiego giganta wpadła firma iRobot, dobrze znana z tworzenia odkurzaczy Roomba.

iRobot ma nowego właściciela

Amazon, dzięki ogromnemu budżetowi, podobnie jak inni najwięksi gracze na rynku IT, może pozwolić sobie na przejęcia nawet większych firm, aby dzięki temu bez sporego wysiłku rozszerzyć swoją działalność. Tak zrobił kilka lat temu w przypadku chociażby Twitcha i powtórzył teraz wyraźnie wchodząc w świat odkurzaczy automatycznych.

Jak informuje Engadget, Amazon osiągnął porozumienie w sprawie przejęcia firmy iRobot, producenta docenianych na całym świecie odkurzaczy Roomba. Dowiedzieliśmy się, że transakcja jest warta 1,7 mld dolarów w gotówce. Oczywiście to ogromne pieniądze, ale należy pamiętać, że ostatni kwartał firma, prowadzona obecnie przez Andy’ego Jassy, zakończyła z przychodem 121,23 mld dolarów i zyskiem operacyjnym na poziomie 3,3 mld dolarów.

Z umowy zawartej pomiędzy obiema firmami wynika, że Colin Angle, dyrektor generalny iRobot, zachowa swoje stanowisko i nadal będzie odpowiadał za zarządzanie całym biznesem związanym z robotami odurzającymi.

Nie poznaliśmy jednak daty finalizacji transakcji, aczkolwiek ma ona zależeć od akcjonariuszy iRobot, a także organów regulacyjnych. Trudno więc wskazać, kiedy będziemy mogli mówić o pełnym przejęciu.

iRobot Roomba
(fot. Katarzyna Pura, oiot.pl)

Plany na przyszłość nie zostały przedstawione

Nic nie wskazuje, aby miały nastąpić ogromne zmiany, więc możemy założyć, że zespół iRobot wciąż będzie zajmował się rozwojem i tworzeniem odkurzaczy Roomba. Nowy właściciel nie przedstawił dokładnych planów na przyszłość, ale Dave Limp, wiceprezes Amazon Devices, zapowiedział, że celem będzie m.in. poszukiwanie nowych sposobów na pomoc ludziom w sprzątaniu.

Myślę, że fani odkurzaczy Roomba nie mają powodów do obaw. Co więcej, gotówka Amazonu może pomóc w projektowaniu jeszcze lepszych urządzeń i towarzyszących im usług.

Warto przypomnieć, że historia firmy iRobot zaczyna się w 1990 roku, gdy została założona przez naukowców z MIT. Co ciekawe, początkowo filarem jej działalności były roboty wojskowe. Natomiast pierwszy odkurzacz Roomba zadebiutował w 2002 roku, dość szybko zdobywającą sporą popularność.