W Twoim inteligentnym domu pracują stare smartfony z Androidem? Sprawdź, czy ich funkcjonalność wkrótce nie zostanie mocno ograniczona

W Twoim inteligentnym domu pracują stare smartfony z Androidem? Sprawdź, czy ich funkcjonalność wkrótce nie zostanie mocno ograniczona

W jaki sposób wykorzystać starszy smartfon? Niektórzy trzymają je w szufladzie, inni oddają do recyklingu, a jeszcze inni, po prostu porzucają na śmietniku. Tymczasem, takie urządzenia wcale nie muszą być bezużyteczne. Można je wykorzystać, na przykład, jako kamery czy czujniki w systemach inteligentnego domu. Należy jednak pamiętać, że te najstarsze już wkrótce pozbawione zostaną wielu przydatnych funkcji.

Pamiętacie jeszcze pierwszy smartfon z Androidem, z którego korzystaliście? Ja pamiętam bardzo dobrze! To Samsung Galaxy 3 (nie mylić z Galaxy S3), pracujący pod kontrolą Androida 2.2 Froyo. Ten i jemu podobne smartfony, już wkrótce, mocno stracą na funkcjonalności.

Google żegna się ze starymi smartfonami

Począwszy od 27 września 2021 roku, smartfony wykorzystujące system operacyjny Android w wersji 2.3.7 i starszych, stracą możliwość korzystania z usług Google. Oznacza to brak możliwości synchronizacji z podstawowymi aplikacjami, w tym Gmailem, Mapami Google itp.

Jeśli więc wykorzystujecie któreś z tak starych urządzeń w charakterze czujnika, kamery, pilota do sterowania niektórymi elementami domowej elektroniki czy odtwarzacza muzyki, to najwyższa pora by pomyśleć o przesiadce na coś nowszego. Skoro sama firma Google uznała, że te urządzenia nie spełniają już wymaganych standardów bezpieczeństwa dla łączenia się z jej usługami, również powinniśmy pomyśleć o tym, by przestać z nich korzystać.

Mam taki smartfon i dalej chcę z niego korzystać! Co robić?

Sposoby na rozwiązanie tego problemu są dwa. Po pierwsze, można korzystać z niego bez możliwości logowania się do usług Google. W takiej sytuacji, by choć w części je zastąpić, wystarczy zainstalować jedną z dostępnych przeglądarek internetowych i używać tylko tych, które dostępne są właśnie z poziomu przeglądarki.

Drugim sposobem jest instalacja nowszej wersji systemu operacyjnego, o ile taka została udostępniona. Warto sprawdzić, czy jest dostępna w oficjalnych kanałach aktualizacji, a jeśli nie, czy sami użytkownicy nie przygotowali nieoficjalnych uaktualnień do nowszej wersji systemu. Starsze urządzenia bardzo często legitymują się rozległym wsparciem ze strony społeczności, przede wszystkim na łamach forum XDA.

Niemniej, mimo wszystko zalecamy, by najstarszym Androidom pozwolić przejść na emeryturę.