Chromecast Google TV
Pilot stanie się centrum rozrywki dla całej rodziny, fot. zrzut ekranu z prezentacji

Chromecast z Google TV dostanie profil dla dzieci, ale na obsługę kilku kont jeszcze trzeba poczekać

Jedną z funkcji, o którą prosili od bardzo dawna właściciele telewizorów z Android TV, a od niedawna również posiadacze Chromecasta z Google TV, jest opcja obsługi kilku kont użytkowników. Dzięki niej kilku członków rodziny mogłoby korzystać ze swojego własnego profilu, gdzie ulubione aplikacje, usługi oraz treści zawsze byłyby dostosowane pod konkretną osobę. Niestety, jak się okazuje, priorytety firmy z Mountain View były zupełnie inne, ponieważ system Google dla telewizorów nigdy się takiej funkcji nie doczekał.

Gdy zadebiutował nowy Chromecast z Google TV, wiele osób liczyło na wprowadzenie tej zmiany, lecz po blisko pół roku od jego premiery o opcji wielu profili ani widu, ani słychu. Jak się okazuje, na tę funkcję najpewniej jeszcze trochę poczekamy. Google szykuje jednak coś podobnego, przeznaczonego dla rodzin z dziećmi.

Nadchodzi profil dziecka

Jak podaje XDA, jeśli posiadacie najnowszego Chromecasta, będziecie mogli pocieszyć się inną, równie ciekawą funkcją, która niebawem zawita na wasze urządzenia. Mowa tu o trybie dla dzieci, dzięki któremu zyskacie możliwość ograniczenia dziecku dostępu do nieodpowiednich treści.

Domyślnie, na ekranie głównym konta dla najmłodszych, pojawi się aplikacja YouTube Kids, która umożliwia wyświetlanie wyłącznie treści przeznaczonych dla tej grupy wiekowej, np. bajek czy filmów edukacyjnych. Oczywiście nie jest to jedyna aplikacja, która będzie tam dostępna, lecz do większości z nich rodzice będą musieli udzielić dostępu samodzielnie z poziomu ustawień głównego profilu. Całość będzie zabezpieczona kodem PIN, który ma uniemożliwić samodzielne opuszczenie bezpiecznego trybu przez nasze pociechy.

Chromecast Google TV

Poniżej możecie przeczytać pełną treść wiadomości pracownika Google opublikowanej w wątku na forum pomocy. Czytamy w niej, że profil dla dzieci pojawi się wraz z aktualizacją oprogramowania Google TV w ciągu najbliższego miesiąca.


Just wanted to post an update that Kids Profiles should be rolling out in the next month (or so). Restricted profiles are indeed deprecated in [Google TV] and replaced by the new feature “Kids Profiles”, which allows you to setup a safe space for kids in google TV. During onboarding you can chose what apps to make available to kids. Youtube kids is available by default and other installed apps required parent opt-in before they are made available to the kid. Leaving the kids profile can be restricted by a PIN to prevent kids from accidentally going back to the parent account.

To nie do końca to, o co prosili użytkownicy

Nie da się ukryć, że funkcja profilu dziecięcego to dość ograniczony półśrodek i nie rozwiązuje wszystkich problemów, jakie od lat zgłaszali użytkownicy urządzeń z Android TV oraz obecnie Chromecasta z Google TV. Wyczekiwane od dawna konta użytkowników co prawda mają pojawić się w przyszłości, lecz nie znamy żadnej daty, kiedy wspomniana funkcja może zostać wprowadzona.

Niewykluczone, że Google w pocie czoła pracuje nad udostępnieniem tej funkcji. Jeśli ta się w końcu pojawi, miejmy nadzieję, że skorzystają z niej nie tylko właściciele najnowszego Chromecasta z Google TV, lecz także użytkownicy telewizorów ze „zwykłym” Android TV.