Prezentacje z Duet AI (źródło: Google)
Prezentacje z Duet AI (źródło: Google)

Google wdraża Duet AI do Prezentacji. Generowanie grafik będzie jeszcze prostsze

Firma Google nie zatrzymuje się i nadal prowadzi intensywne prace nad wdrażaniem sztucznej inteligencji (AI) do swoich popularnych narzędzi. Tym razem nowe opcje pojawiły się w Prezentacjach, gdzie w wersji testowej można już generować obrazy.

Generatywna sztuczna inteligencja wkracza do Prezentacji

Jakiś czas temu Google ogłosił, że sztuczna inteligencja zostanie wdrożona do sporej części narzędzi m. in. do Dokumentów, Gmaila oraz Prezentacji. Jak wynika z informacji, testowanie nowych możliwości już się rozszerzyło, a coraz więcej użytkowników może wypróbować nowe opcje w Prezentacjach.

Popularna aplikacja Google, która pozwala na wygodne tworzenie slajdów, otrzymała w wersji testowej możliwość generowania przez AI obrazów w oparciu m. in. o znany już Imagen. Narzędzie to dość mocno się rozwinęło i dało także możliwość edycji grafik, co zaprezentowano trzy tygodnie temu.

Teraz, dla aktywnych kont, uczestniczących w publicznym testowaniu, możliwe jest wykorzystanie opcji tworzenia obrazów bezpośrednio w Prezentacjach.

Google wdraża Duet AI do Prezentacji. Generowanie grafik będzie jeszcze prostsze

W jaki sposób działa najnowsza funkcja AI?

Jak wynika z informacji podanych przez 9to5google, nową opcję można uruchomić po otwarciu prezentacji, a funkcja generowania obrazów wyświetli się jako ikona zdjęcia z błyskiem. Znajdziemy ją w prawym górnym rogu. Kliknięcie grafiki ma powodować otwarcie panelu o nagłówku „Pomóż mi wizualizować”. Poniżej można znaleźć okno, w którym należy opisać swój pomysł na obraz, a następnie dodać wybrany przez użytkownika styl.

Tworzenie zdjęcia trwa około 20 sekund, po czym wyświetla się osiem stworzonych przez sztuczną inteligencję grafik. Wraz z nimi pojawia się również komunikat, iż „wygenerowany obraz ma ożywić wyobraźnię w Prezentacjach i może nie przedstawiać rzeczywistych sytuacji”.

Aby poprawić uzyskiwane wyniki, Google sugeruje, żeby uwzględnić obiekt, miejsce, odległości obiektu, materiał czy tło, z jednoczesnym pominięciem wszelkich metafor.

Google wdraża Duet AI do Prezentacji. Generowanie grafik będzie jeszcze prostsze
AI w Dokumentach Google (źródło: Blog Google)

Przypomnijmy, że Google nieustannie pracuje nad swoimi popularnymi narzędziami i pragnie ułatwiać ich używanie dzięki nowym opcjom, wykorzystującym sztuczną inteligencję.

AI nie może być testowane w Polsce (źródło: Workspace Labs)
(źródło: Workspace Labs)

Niestety nasz kraj jeszcze nie może uczestniczyć w testowych wersjach przedpremierowych, w przeciwieństwie np. do aplikacji Google Home. Ponadto, chatbot AI nadal nie jest dostępny na terenie Unii Europejskiej. Bard został póki co skutecznie zablokowany.