Gemini (źródło: Google)
Gemini (źródło: Google)

Nowe modele sztucznej inteligencji Google. Poznajcie Gemma

Google rozwija swoją sztuczną inteligencję i wprowadza kolejne, tym razem lekkie, modele. Rodzina Gemma jest dostępna w formie otwartego źródła i kierowana przede wszystkim do programistów oraz naukowców, którzy zajmują się rozwojem narzędzi i technologii opartych o AI.

Gemma, czyli nowa rodzina modeli AI

Marka Google i jej sztuczna inteligencja rozwija się niezwykle szybko i intensywnie. Nie dalej jak 16 lutego firma zaprezentowała nową generację swojego Gemini w wersji 1.5, a teraz chwali się już kolejnym osiągnięciem. Tym razem na listę giganta trafia Gemma, czyli rodzina lekkich i jednocześnie najbardziej nowoczesnych modeli AI.

Co ciekawe, najnowsza propozycja została udostępniona w formie otwartego źródła, jednak nie oznacza to, iż trafiła w ręce użytkowników w trybie open source. Technologiczny gigant zdecydował się tym razem na licencję komercyjną, a więc możliwe jest stosowanie modeli Gemma w dowolnie wybranym celu, jednak Google może nieustannie monitorować tworzone narzędzia.

Gemma ma być dostępna w dwóch rozmiarach, jeden spory dedykowany dla rozwoju oprogramowania, drugi zaś, mniejszy, którego celem jest tworzenia aplikacji. Nowość zyskała funkcje m.in. generowania tekstu w oparciu o polecenia oraz dostępne dla niej dane, może również odpowiadać na przesłane przez użytkownika pytania czy tłumaczyć przekazane treści, parafrazować je i analizować. Mówiąc wprost, nowy model oferuje praktycznie te same funkcje, co niegdyś dostępny Bard, a teraz Gemini.

Gemini for Workspace (źródło: Google)
Gemini for Workspace (źródło: Google)

Subskrypcje sztucznej inteligencji spod ręki Google

Gigant z Mountain View rozszerzył także ofertę biznesową, wprowadzając Gemini Business. Jest to nowy plan dedykowany dla firm i organizacji, którego funkcje mają ulepszyć Google Workspace. Przedsiębiorstwa mają zyskać dostęp do kreatywnej i generatywnej sztucznej inteligencji, która pomoże w różnorodnych zadaniach. Gemini Business dla Worskspace ma także zapoczątkować uruchomienie samodzielnej, nowej funkcji czatu z Gemini.

Wprowadzony plan ma być związany z kosztem 20 dolarów na użytkownika za miesiąc w rocznym zobowiązaniu. W ramach subskrypcji użytkownicy mają zyskać dostęp do asystenta i kreatywnego partnera, w tym do funkcji Pomóż mi pisać w obrębie Dokumentów czy Gmaila. Ulepszenia zyskują także Arkusze, a Prezentacje otrzymują możliwość generowania obrazów.

Google rozwija także plan Google One AI Premium, z dostępem do Gemini Advanced, a więc wersji modelu Ultra 1.0, który uznawany jest za najbardziej wydajny. Subskrypcja ta dodaje funkcje AI do Gmaila, Dokumentów, Prezentacji, Arkuszy oraz Meet. Opcja ta jest dostępna w ponad 150 krajach w języku angielskim, a koszt usługi wynosi 97,99 złotych za miesiąc, choć można uprzednio skorzystać z dwóch miesięcy bez opłat.