Google Nest Hub 2 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Google Nest Hub 2 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Google żegna się z Linuxem. Fuchsia OS trafił na Nest Hub

Pierwsi użytkownicy ekranu Google Nest Hub otrzymali już aktualizację, która zastępuje system operacyjny w ich urządzeniach nowością – Fuchsia OS. Co to oznacza? Z perspektywy użytkownika, zupełnie nic.

Jeżeli ktoś uważnie śledził poczynania firmy Google, z pewnością słyszał o systemie Fuchsia OS. To w pełni autorskie rozwiązanie, za które odpowiadają inżynierowie z Mountain View. Docelowo ma ono zastąpić system Android wszędzie tam, gdzie stosowany jest dotychczas, jednak biorąc pod uwagę tempo rozwoju nowego systemu, wciąż pozostała do tego naprawdę daleka droga.

Android nie zniknie jeszcze przez wiele lat, przynajmniej ze smartfonów i telewizorów wykorzystujących rozwiązania Google. Zupełnie inny los zdaje się czekać system Cast OS, wykorzystywany na inteligentnych urządzeniach amerykańskiego producenta. Jego dni, zwłaszcza po ostatniej aktualizacji, wydają się policzone.

Fuchsia OS: ani śladu Linuxa

Podstawową różnicą między Fuchsia OS a Cast OS, jest system wykorzystany jako baza do dalszego rozwoju oprogramowania. O ile Cast OS bazuje na Linuxie, tak Fuchsia OS jest w pełni autorskim systemem Google. Wygląda więc na to, że firma miała dość korzystania z oprogramowania zewnętrznego, pozostawiając wyłącznie swoje rozwiązania. Pierwszym urządzeniem, które korzysta z Fuchsia OS jest Nest Hub pierwszej generacji, który właśnie otrzymał stosowne uaktualnienie.

To na pewno nowy system? Nie wierzę…

Użytkownicy Nest Hubów, na wieść o nowym systemie operacyjnym, jaki pojawił się w ich urządzeniach, mogą czuć się skonsternowani. Jak to możliwe? Przecież…nic się nie zmieniło.

Otóż właśnie. Na tę chwilę zmiany sprowadzają się wyłącznie do technicznych aspektów oprogramowania. Dla użytkownika przejście z Linuxa na Fuchsia OS pozostaje niezauważone. Oczywiście o ile ten nie zagłębi się w ustawienia urządzenia i nie sprawdzi, z jakiego oprogramowania właśnie korzysta.

Oczywiście, jak zwykle bywa przy tak dużych wdrożeniach, nie wszyscy użytkownicy otrzymają aktualizację do Fuchsia OS w tym samym czasie. Zgodnie z przewidywaniami, proces wyłącznie dla samego Nest Huba może potrwać nawet kilka miesięcy.

Fuchsia OS – przyszłość IoT?

Zgodnie z zapewnieniami Google, Fuchsia OS to bardzo uniwersalna platforma, która może obsługiwać zarówno komputery i smartfony, jak i urządzenia inteligentnego domu i wiele różnych sprzętów IoT. Można się zatem spodziewać, że kolejne urządzenia z tym systemem pojawią się na rynku już w najbliższym czasie.