Grimes (Źródło: Youtube)
Grimes (Źródło: Youtube)

Piosenkarka Grimes zgadza się na udostępnienie głosu do utworów AI

Claire Boucher – kanadyjska piosenkarka znana jako Grimes stwierdziła, że chętnie podzieli się 50 procentami zysków z każdej udanej piosenki, wygenerowanej przez sztuczną inteligencję, używającej jej głosu. Gdy jedni walczą z nową technologią, artystka zaciera ręce i chętnie przyjmuje nowe możliwości oferowane przez AI.

Artyści otwarci na AI

Algorytmy sztucznej inteligencji to miecz obosieczny, zdolny zarówno do generowania niezliczonej ilości problemów, jak i oferujący ogromny potencjał. Z jednej strony twórcy i artyści walczą z plagiatowaniem prac i zastępowaniem ich robotami, z drugiej jednak współpraca człowieka z maszyną przynosi bardzo ciekawe, inspirujące projekty i rozwiązania. Z tego powodu narzędzia te mają wielu zwolenników, w tym nieukrywającą się ze swoją sympatią do AI kanadyjską piosenkarką Claire Boucher, znaną jako Grimes.

W niedawno opublikowanym poście na Twiterze Grimes stwierdziła, że chce usłyszeć utwory wygenerowane przez AI posługujące się jej głosem i że jest skłonna podzielić się zyskiem z przedsięwzięcia.

Podzielę połową tantiem za każdą udaną piosenkę wygenerowaną przez sztuczną inteligencję, która wykorzystuje mój głos. Nie krępuj się używać mojego głosu.

Claire Boucher
Grimes (Źródło: instagram)
Grimes (Źródło: instagram)

Grimes lubi eksperymenty

Grimes nie dodała zbyt wielu szczegółów na temat tego, jak takie aranżacje miałyby działać, ale powiedziała, że ​​podział zysków może dotyczyć wiralowych lub popularnych utworów wykonanych przy użyciu jej głosu, które już krążą w sieci.

Kanadyjska piosenkarka nie jest pierwszym artystą, który korzysta z narzędzi AI do klonowania głosu i tworzenia grafiki. Holly Herndon, muzyk eksperymentalny, zaprezentowała swoje własne narzędzia do generowania jej głosu o nazwie Holly Plus w 2021 roku. Herndon umożliwiła użytkownikom przesyłanie plików audio i otrzymywanie nowej wersji śpiewanej jej głosem.

Narzędzia tego typu stają się coraz popularniejsze, choć przynoszą często zabawne, dziwne lub niepokojące rezultaty, tak jak to miało miejsce w przypadku piosenki wygenerowanej przy użyciu modeli głosowych Drake’a i The Weeknd.

Utwór stał się popularny do tego stopnia, że wytwórnia płytowa Universal Music Group wydała surowe oświadczenie, w którym stwierdziła, że szkolenie modeli AI na podstawie prac ich artystów stanowi naruszenie praw autorskich.