kamera monitoring
fot. Pixabay

Hikvision zmodernizuje kierowanie ruchem drogowym w Xi’an

Chińskie miasto Xi’an ma szansę stać się jednym z najnowocześniejszych na świecie w aspekcie rozwiązań dotyczących zarządzania ruchem drogowym. System opracowywany we współpracy z Hikvision może nie tylko znacząco podnieść wskaźnik przejezdności, ale również stać się nieuchronnym batem na piratów drogowych.

Gdy urbanizacja to bariera nie do przebycia

Zdecydowana większość współczesnych miast, zwłaszcza tych, których historia liczy sobie długie kilkadziesiąt czy kilkaset lat, zmaga się ze sporym problemem niedostosowania istniejącej infrastruktury drogowej do wciąż rosnących potoków pojazdów korzystających z dróg. Jako że nie da się w nieskończoność poszerzać i rozbudowywać istniejących arterii komunikacyjnych, upłynnienia ruchu należy szukać w metodach alternatywnych.

Najpopularniejszą z nich jest zachęcanie ludzi do korzystania z alternatywnych form transportu, zwłaszcza komunikacji zbiorowej. Niestety, przesiadka z samochodów na autobusy, tramwaje czy kolejki miejskie najprawdopodobniej znacząco się opóźni, a to za sprawą pandemii COVID-19. Pasażerowie, z obawy o swoje zdrowie, masowo powrócili do korzystania z samochodów, generując przy tym spore straty dla komunikacji zbiorowej. Pora więc, by sięgnąć po rozwiązania inteligentne.

Kamery Hikvision X'an

Kamery Hikvision – inteligentny policjant

Na terenie miasta Xi’an, firma Hikvision rozlokuje sieć kamer wysokiej rozdzielczości, rejestrujących szczegóły dotyczące ruchu drogowego w newralgicznych punktach miasta. Następnie zarejestrowany obraz zostanie przeanalizowany w celu zaproponowania właściwych rozwiązań, sprzyjających zwiększeniu płynności ruchu. System będzie mógł, między innymi, sterować sygnalizacją świetlną, by w ten sposób usuwać zatory tworzące się na skrzyżowaniach. Pomoże również w planowaniu przyszłych remontów i usprawnień infrastruktury. Ze względu na możliwość kierowania ruchem w mieście, można go nazwać inteligentnym policjantem,

który może ukarać za popełnione wykroczenia.

Dzięki bardzo dobrej jakości obrazu, jaką zapewnią kamery Hikvision, możliwa będzie identyfikacja kierowców popełniających wykroczenia drogowe, takie jak niestosowanie się do sygnałów sygnalizacji świetlnej czy wykonywanie niedozwolonych manewrów, w tym wyprzedzania na podwójnej ciągłej.

Hikvision zmodernizuje kierowanie ruchem drogowym w Xi'an

Z kamerami będzie jeszcze sprawniej!

Obecnie funkcjonujący w Xi’an system monitorowania ruchu, działa wyłącznie na podstawie danych o ruchu drogowym nanoszonych na mapę, nieco podobnie jak w przypadku Map Google. Mimo, że nie jest doskonały, udało się skrócić czas przejazdu przez miasto o 12 minut. Dodatkowo, o 30% wzrosła wykrywalność incydentów drogowych.

System zamontowany przez Hikvision w Xi’an istotnie ma szansę poprawić wydolność układu komunikacyjnego wielu miast. Z pewnością przydałby się również w wielu miastach w Polsce.