Honda AWM (źródło: hondanews.com)
Honda AWM (źródło: hondanews.com)

Honda prezentuje w pełni autonomiczną kosiarkę-traktorek

Honda zaskoczyła branżę motoryzacyjną, wprowadzając na rynek w pełni autonomiczny pojazd elektryczny. Ale czy to kolejny samochód autonomiczny? No nie do końca. To rozwiązanie od Hondy to kosiarka o zerowym promieniu skrętu.

Testy terenowe zakończone sukcesem

Wcześniej w tym roku Honda przeprowadziła udane testy polowe prototypowej wersji Kosiarko-Ścinaka Autonomicznego (AWM) we współpracy z jedną z czołowych firm zajmujących się pielęgnacją terenów zieleni w USA. Aby dalej rozwijać prototyp, w 2024 roku rozpocznie program pilotażowy, a teraz poszukuje firm chętnych do oceny zastosowania urządzenia w ich środowiskach pracy.

Honda AWM łączy w sobie, jak twierdzi producent, „przywództwo w branży w zakresie wydajności tnącej i komfortu operatora z wysoką precyzją lokalizacji i wykrywaniem przeszkód„. Został on zaprojektowany w celu poprawy efektywności firm zajmujących się pielęgnacją terenów zieleni, oferując przy tym ekologiczne rozwiązanie z zerowymi emisjami.

Honda AWM (źródło: hondanews.com)
Honda AWM (źródło: hondanews.com)

Praca w trybie ręcznym i autonomicznym

Kiedy pojazd jest obsługiwany ręcznie, uczy się tras koszenia i wzorców ustawionych przez operatora wchodząc w „tryb nauczania”. Korzysta przy tym z systemu Global Navigation Satellite System (GNSS) do dokładnego rozpoznawania lokalizacji. Może stworzyć ich kilka i dostosować je do wielu miejsc pracy, które są następnie zapisywane na bezpiecznym serwerze w chmurze. Natomiast w trybie autonomicznym odtwarza te trasy, co pozwala pracownikom skoncentrować się na bardziej wartościowych zadaniach.

Honda AWM (źródło: hondanews.com)
Honda AWM (źródło: hondanews.com)

Niezawodność lokalizacji zapewnia radar oraz technologie wykrywania przeszkód, takie jak LiDAR. Prędkość pojazdu wynosi od 0 do 16 km/h w trybie manualnym, a w trybie autonomicznym maksymalnie 10 km/h. Wyposażony go w unikalny system kontroli trakcji, dzięki czemu jest zdolny do utrzymania prostej ścieżki jazdy nawet na stromych wzniesieniach i nierównych terenach. Dwumotorowa kontrola eliminuje poślizgi opon, zapewniając stabilną jazdę zarówno na stokach, jak i na trudnym terenie. Elektryczna kosiarka-traktorek ma trzy ostrza o długości ok. 53 cm, z zestawem tnącym ok. 152 cm.

Chociaż na razie może to wydawać się technologią skierowaną głównie do komercyjnych zastosowań na dużą skalę, wizja bezzałogowych kosiarek pracujących autonomicznie na przednich trawnikach przedmieść w Ameryce budzi pewne emocje. Honda mogłaby przynajmniej rozważyć posadzenie za kółkiem ASIMO (robota humanoidalnego), aby prowadził tę maszynę.