Budowa sieci 5G, w skali globalnej, dynamicznie postępuje. Wraz z nią, zwiększa się ilość patentów na tę technologię. Lider, w tym zakresie, jest tylko jeden. To Huawei.
Nowoczesna technologia zaczyna się dużo wcześniej, niż na etapie gotowego produktu. Zanim na rynek trafiły smartfony wyposażone w łączność 5G, a na masztach telekomunikacyjnych powieszono przystosowane do tego celu anteny, minęło sporo czasu. Był to czas poświęcony na prace inżynierów – od pierwszych, najwcześniejszych koncepcji, po wczesne prototypy i rozwiązania gotowe do produkcji.
Zanim jednak firma zacznie popularyzować dane rozwiązanie, musi sprostać wymogom patentowym. Wszystko po to, by zapewnić sobie prawo do posługiwania się opracowaną technologią i czerpania z niej wszelkich korzyści, przede wszystkim finansowych.
Technologia sieci 5G ma kilku liderów, z różnych państw rozsianych po całym świecie. Swoich przedstawicieli w czołówce mają Chiny, USA, Korea czy Europa. Jak rozkładają się siły? Co do tej pory udało się zyskać poszczególnym producentom? Rzućmy okiem na wykres.
Najwięcej patentów 5G w rękach Huawei
Dane opublikowane przez serwis IPlytics mówią, że w rękach chińskiego koncernu Huawei spoczywa aż 15,4% spośród wszystkich patentów na budowę i funkcjonowanie sieci 5G. Na drugim miejscu znalazła się firma Samsung (13,3%), a podium zamyka Nokia, która razem z wchłoniętym Alcatel-Lucent posiada 13,2% patentów.
Choć może to nieco dziwić, na czele nie znajdziemy żadnej firmy ze Stanów Zjednoczonych. Ta znalazła się dopiero na czwartym miejscu. Jest to, jak bardzo łatwo zgadnąć, Qualcomm, z udziałem na poziomie 12,9% patentów.
Kolejne miejsca zajmują odpowiednio LG (Korea Południowa), ZTE (Chiny), Sharp (Japonia) i Ericsson (Szwecja).
Skarb XXI wieku: własność intelektualna
We współczesnym świecie, własność intelektualna to klucz do światowej potęgi. W przypadku 5G, największy udział przypada Huawei. Bez wątpienia, warto mieć tak silnego partnera technologicznego po swojej stronie.