Huawei ma patent na 5G. I to sporo patentów

Huawei ma patent na 5G. I to sporo patentów

Budowa sieci 5G, w skali globalnej, dynamicznie postępuje. Wraz z nią, zwiększa się ilość patentów na tę technologię. Lider, w tym zakresie, jest tylko jeden. To Huawei.

Nowoczesna technologia zaczyna się dużo wcześniej, niż na etapie gotowego produktu. Zanim na rynek trafiły smartfony wyposażone w łączność 5G, a na masztach telekomunikacyjnych powieszono przystosowane do tego celu anteny, minęło sporo czasu. Był to czas poświęcony na prace inżynierów – od pierwszych, najwcześniejszych koncepcji, po wczesne prototypy i rozwiązania gotowe do produkcji.

Zanim jednak firma zacznie popularyzować dane rozwiązanie, musi sprostać wymogom patentowym. Wszystko po to, by zapewnić sobie prawo do posługiwania się opracowaną technologią i czerpania z niej wszelkich korzyści, przede wszystkim finansowych.

Technologia sieci 5G ma kilku liderów, z różnych państw rozsianych po całym świecie. Swoich przedstawicieli w czołówce mają Chiny, USA, Korea czy Europa. Jak rozkładają się siły? Co do tej pory udało się zyskać poszczególnym producentom? Rzućmy okiem na wykres.

Najwięcej patentów 5G w rękach Huawei

Dane opublikowane przez serwis IPlytics mówią, że w rękach chińskiego koncernu Huawei spoczywa aż 15,4% spośród wszystkich patentów na budowę i funkcjonowanie sieci 5G. Na drugim miejscu znalazła się firma Samsung (13,3%), a podium zamyka Nokia, która razem z wchłoniętym Alcatel-Lucent posiada 13,2% patentów.

Udział w patentatch 5G
fot. IPlytics

Choć może to nieco dziwić, na czele nie znajdziemy żadnej firmy ze Stanów Zjednoczonych. Ta znalazła się dopiero na czwartym miejscu. Jest to, jak bardzo łatwo zgadnąć, Qualcomm, z udziałem na poziomie 12,9% patentów.

Kolejne miejsca zajmują odpowiednio LG (Korea Południowa), ZTE (Chiny), Sharp (Japonia) i Ericsson (Szwecja).

Skarb XXI wieku: własność intelektualna

We współczesnym świecie, własność intelektualna to klucz do światowej potęgi. W przypadku 5G, największy udział przypada Huawei. Bez wątpienia, warto mieć tak silnego partnera technologicznego po swojej stronie.