Humanoid (źródło: Kepler Robotics)
Humanoid (źródło: Kepler Robotics)

Humanoidalny robot o wyjątkowych możliwościach

Robotyka i sztuczna inteligencja prężnie się rozwijają, a coraz więcej firm łączy obie dziedziny, by odciążyć człowieka w wymagających czynnościach. Jedną z najnowszych propozycji jest seria humanoidów Kepler. Maszyny zostały wycenione na 30 tysięcy dolarów i jeszcze w tym roku mają trafić w ręce użytkowników.

Technologie i umiejętności robotów

Targi CES 2024 przyniosły sporo nowości – od sprzętów dla inteligentnego domu aż po roboty, które w przyszłości mogłyby wspomóc ludzi w codziennej pracy. Firma Kepler zaprezentowała rewolucyjnego humanoida o masie 85 kilogramów i wzroście rzędu 178 centymetrów. Maszyna została wyposażona w niezwykle zręczną dłoń o dwunastu stopniach swobody, mechatroniczne ciało natomiast ma ich 40.

Najnowszy wynalazek marki Kepler to robot, który poradzi sobie zarówno w prostych, jak i trudnych terenach. Maszyna może samodzielnie się poruszać, unikać napotkane przeszkody, podnosić oraz przenosić ładunki, a dzięki zaawansowanym technologiom ulokowanym w rękach, jest w stanie wykonywać dokładne ruchy i manipulacje.

Za koordynację ruchów odpowiada system z planetarnym siłownikiem śrubowym oraz obrotowym, podobny do wykorzystywanego przez Optimusa tworzonego w fabryce Tesli. Zręczna dłoń może wyczuwać oraz chwytać przedmioty w delikatny sposób, nie powodując uszkodzeń.

Humanoid (źródło: Kepler Robotics)
Humanoid (źródło: Kepler Robotics)

Dostępność i cena wynalazku

Wynalazek marki Kepler zasilany jest zastrzeżonym systemem NEBULA, który sprawia, że robot może nie tylko komunikować się, ale również poznawać i samodzielnie postrzegać świat. Urządzenie może adaptować się w wielu różnych terenach oraz automatycznie je odkrywać, co sprawia, że maszyna jest niezwykle inteligentna.

Seria humanoidów marki Kepler zaczyna być produkowana masowo, a oficjalna sprzedaż ma wystartować jeszcze w tym roku. Wysyłka planowana jest na trzeci kwartał 2024 roku. Aby zdobyć tą zaawansowaną maszynę klienci będą musieli wydać około 30 tysięcy dolarów, a więc po prostym przeliczeniu około 120 tysięcy złotych.