Zastanawialiście się kiedyś, ile jest mrówek na całym świecie? Są to na tyle małe organizmy, że w jednym mrowisku znajdują się ich setki, jak nie tysiące, jednak świat jest duży, a gatunków tych owadów jeszcze więcej. Najnowsze badania mogą nieco rozwiać wszelkie pytania i wątpliwości dotyczących ich ilości.
Ile jest mrówek na Ziemi? Liczba powala
Najnowsze badanie naukowców w pewnym stopniu odpowiada na to pytanie. Chociaż jest to raczej przybliżona liczba z ostrożnie wyznaczonym marginesem błędu, wszak policzenie każdej mrówki na świecie mogłoby być po prostu niemożliwe i z pewnością mała garść badaczy byłaby zdolna podjąć się tak ciężkiego zadania.
Jednak szacowania opublikowane w czasopiśmie PNAS Patricka Schultheiss’a i jego zespołu podają liczbę 20 biliardów mrówek, czyli naprawdę, naprawdę dużo (20 * 1015). Jest to wręcz ogromna liczba patrząc na to, że ludzi na całym świecie jest 7,97 miliarda ludzi, co oznacza, że jest nas około 2,5 miliona razy mniej niż omawianych dziś owadów.
Jak dotąd zarejestrowano ponad 15700 gatunków i podgatunków mrówek, a nauka zapewne nie wie jeszcze o istnieniu kolejnych setek, a nawet tysięcy gatunków – owady te występują praktycznie w każdym ekosystemie i regionie na całym świecie. Szacowana liczba jest tak właściwie analizą innych 489 badań populacji tych stawonogów i okazuje się od dwóch do dwudziestu razy większa niż w poprzednich badaniach.
Co więcej, praca naukowa badaczy sugeruje, że 20 biliardów mrówek (razem) waży tyle samo, co 12 milionów ton węgla, a to przekracza łączną masę wszelkich istniejących na świecie ptaków i dzikich ssaków – ciekawe, prawda?
Mrówki są bardzo potrzebne!
Mrówki okazują się naprawdę przydatne. Przykładowo, w produkcji żywności te małe owady okazują się skuteczniejsze niż pestycydy w rolnictwie, z drugiej strony owady te i różne gatunki roślin żyją dzięki mrówkom, które je ochraniają i rozprowadzają ich nasiona.