Aqara Air Quality Monitor
Aqara Air Quality Monitor - grafika promocyjna

Aqara pokazała uroczy panel monitorujący jakość powietrza

Konkurencja na rynku urządzeń kontrolujących jakość powietrza się zagęszcza. Nic więc dziwnego, że i Chińczycy postanowili przygotować całkiem podobny sprzęt. Przyjrzyjmy się więc bliżej Aqara Air Quality Monitor Panel S1.

Zawsze gotowy, zawsze na ścianie

Co ciekawe, to nie jest pierwszy taki sprzęt w ofercie firmy Aqara. Ta sprzedawała już wcześniej czujniki z ekranami LED, które mierzyły temperaturę oraz wilgotność powietrza, a także takie pokazujące poziom znajdujących się w nim lotnych związków organicznych (VOC). Nowe urządzenie decyduje się na temperaturę i wilgotność, wprowadzając przy tym intrygujące dodatki.

Aqara Air Quality Monitor Panel S1 to sprzęt, który wykrywa również stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Oprócz tego, urządzenie określi także poziom dwutlenku węgla w powietrzu. Można by tu się pokusić o jakieś żarciki z udziałem Krakowa, lecz smog to naprawdę poważny temat, nie tylko dla mieszkańców byłej stolicy.

Warto więc zaznaczyć, że czujnik PM2,5 wykorzystuje laser oraz wentylator. Te dodatki mają pomóc w próbkowaniu powietrza, celem przeprowadzania skuteczniejszych pomiarów. Oprócz tego, panel posiada wsparcie dla asystenta głosowego, z Zigbee 3.0 na czele. Jak się domyślacie, ten niestety obsługuje wyłącznie język mandaryński. Nic w tym dziwnego – produkt chwilowo nie wyjdzie poza granice Chin.

Aqara Air Quality Monitor
Taki panel od Aqara z łatwością komponuje się w wystrój domu (źródło: Homekit News)

Aqara tylko dla Chińczyków

Nie będzie zaskoczeniem jeśli powiem, że to urządzenie długo nie zawędruje do innych państw. To jednak jest mniejszy problem – Aqara udostępnia swoje sprzęty i na Europę, więc być może to kwestia czasu. Inną zagwozdką jest uruchomienie panelu. Jak się okazuje, firma sprzedaje go w tej chwili wyłącznie licencjonowanym instalatorom, więc masowy konsument nie jest w stanie kupić go w dowolnym sklepie z elektroniką.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że to również kwestia czasu. Taki monitor to skarb w każdym mieszkaniu. Zdobyta z jego pomocą wiedza sprawia, że łatwiej będziemy zapobiegać niewidocznym zagrożeniom, które tylko czyhają na zdrowie nieświadomych ludzi.