Agencja ochrony lub klient indywidualny - REAKTO oferuje dostęp każdemu
Źródło: REAKTO

Nad Skawiną będą przeprowadzane testy drona szybkiego reagowania

Startup z Krakowa, REAKTO, dostaje zgodę na wprowadzenie usługi szybkiego reagowania przy pomocy dronów.

REAKTO stawia sobie za cel zwiększenie bezpieczeństwa. Nie tylko firm, ale i osób prywatnych – drony szybkiego reagowania mają bowiem zapewnić wsparcie wszystkim służbom, niezależnie od tego, kto potrzebuje pomocy. Pomysł powstał w marcu 2020 roku, natomiast zaledwie 3 miesiące później dochodzi do stworzenia i testów prototypowego drona.

Wraz z listopadem 2021 roku dochodzi do finalizacji kampanii crowdfundingowej, a sam startup pozyskuje ponad 1,5 mln złotych na rozwój. Teraz zaczyna być jeszcze bardziej ambitnie.

Nad Skawiną będą przeprowadzane testy drona szybkiego reagowania

Pierwsze loty zaplanowane są na obszarze, w którym znajdują się między innymi strefy przemysłowe. Dla REAKTO to właśnie te ostatnie są najistotniejsze z biznesowego punktu widzenia. Wdrożenie Systemu Szybkiego Reagowania może być bowiem ogromnym atutem dla firm prowadzących tam swoją działalność. Testy terenowe odbędą się na początku 2023 roku.

Wybór Skawiny nie był przypadkowy. Startup poszukiwał obszaru, który nie tylko pozwoli na dotarcie do grupy potencjalnych inwestorów, ale również takiego, w którym lokalne władze zechcą wprowadzić nowe technologie.

Cieszę się, że możemy podjąć współpracę z gminą, która od lat wprowadza innowacje i chętnie testuje nowe rozwiązania. Ten pilotaż to szansa na sprawdzenie autorskiej technologii REAKTO w warunkach jej docelowego funkcjonowania oraz daje możliwość wprowadzenia ewentualnych udoskonaleń w naszym projekcie. Liczymy również na to, że możliwość testowania usługi REAKTO w większych miastach przyczyni się do szybkiej komercjalizacji na europejską skalę

Wojciech Stawiarski, prezes zarządu REAKTO
Nad Skawiną będą przeprowadzane testy drona szybkiego reagowania
Zrzut ekranu ze strony REAKTO. Są jeszcze inne ujęcia drona.

Jak na REAKTO zareagowały lokalne władze?

Zgodnie z przewidywaniami, bardzo entuzjastycznie. Burmistrz w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na zalety tego rodzaju rozwiązania.

Korzystanie z floty bezzałogowych statków powietrznych przez samorząd to już nie science fiction, lecz realna możliwość (…). Niewątpliwą zaletą testowanego rozwiązania jest to, że dron nie zostanie spowolniony przez korek, zalaną jezdnię, powalone drzewa lub pożar. Jest w stanie błyskawicznie przemieścić się z miejsca na miejsce i być „oczami” służb dbających o bezpieczeństwo mieszkańców

Norbert Rzepisko, burmistrz miasta i gminy Skawina

Wszystkich zainteresowanych REAKTO zapraszam na ich stronę. Ich system szybkiego reagowania wydaje się być naprawdę sensowny.