Planeta skalista
fot. GooKingSword | Pixabay

Mars mógł mieć kiedyś tysiące jezior pełnych wody

Naukowcy z University of Hongkong (HKU) dokonali badań Marsa. Analiza sugeruje, że na czerwonej planecie w przeszłości istniało o wiele więcej wody niż wcześniej myślano – nawet tysiące zbiorników wodnych.

Mars był kiedyś pełny wody z tysiącami jezior

Nowe odkrycie okazuje się bardzo ważne, ponieważ jest kluczem do zrozumienia tego, jak wyglądała kiedyś czerwona planeta – czy było tam życie, a jeśli tak, to w jakim stopniu rozwinięte. Do życia jest potrzebna oczywiście woda i odpowiednie warunki. Odległość Słońce – Mars nie jest znacznie większa niż Słońce – Ziemia, co sugeruje, że warunki mogły być dobre.

Analiza wielu danych satelitarnych, przeprowadzona przez zespół naukowców z Chin, pokazuje dowody na to, że na 4. z kolei od Słońca planecie istniały jeziora, ale w zdecydowanie większej ilości niż jak dotychczas myślano. Jeziora są zbiornikami, do których trafiają opady atmosferyczne, rzeki i wody gruntowe, nierzadko są także siedliskami wielu organizmów – wodnych i nie tylko.

Mars jest obecnie martwą pustynią, ale miliardy lat temu mogła być zupełnie jak Ziemia – domem dla wielu zwierząt, roślin, a także… jezior. Wiemy o 500 tego typu strukturach, które miały powierzchnię większą niż 100 km2 (co ciekawe, na Ziemi 70% istniejących jezior ma mniejszą powierzchnię).

Na czerwonej planecie podobnych, mniejszych jezior, było tysiące, jednak przez swój rozmiar są obecnie trudne do zidentyfikowania – oczekuje się, że co najmniej 70% jezior na Marsie nie zostało jeszcze odkrytych.

Mars Ziemia Księżyc Wenus
fot. NASA

Jeziora mogą pomóc wyjaśnić zagadkę życia na czerwonej planecie

Badania sugerują, że te zbiorniki istniały około 4 do 3,5 miliardów lat temu – a więc bardzo, dawno dawno, jednak z uwagi na zmienność warunków atmosferycznych Marsa (zazwyczaj był zimny, ocieplając się co jakiś czas), większość z nich wysychała po 10000, a nawet 100000 latach.

Jeden z autorów badań zaznaczył, że jeziora na planecie były niezwykle mętne (ze względu na niższą grawitację i drobnoziarnistą glebę) – co mogło uniemożliwiać fotosyntezę roślin żyjących w wodach, o ile tam były.

Co ciekawe, niektóre zbiorniki wodne planety mogły być bardziej zdatne do życia niż inne – zaznaczając, że to te większe jeziora miały szeroki zakres środowisk, które mogły stanowić idealne warunki do powstawania życia. Oznacza to, że to większe zbiorniki prawdopodobnie będą celem dalszych badań wody na Marsie.