GEMS Hip od Samsung
Źródło: Samsung Newsroom

Gdzie się zapodział egzoszkielet Samsunga?

Firma miała pokazać produkt w sierpniu tego roku. Dlaczego wciąż niewiele wiemy o egzoszkielecie Samsunga?

Urządzenie GEMS Hip Samsunga ma w zamyśle wspomagać osoby, które mają trudności z chodzeniem. Firma rozwija swój produkt już od kilku lat, natomiast certyfikat bezpieczeństwa ISO robot wspomagający otrzymał w 2020 roku. Mówiło się, że koreański gigant miał zaprezentować egzoszkielet w sierpniu tego roku.

Jak pewnie jednak zauważyłeś/-aś, jest już końcówka września 2022 roku, ale o GEMS Hip wciąż brak nowych oficjalnych informacji. Nieoficjalne doniesienia sugerują jednak wypuszczenie robota wspomagającego przed końcem bieżącego roku. Nawet jeśli te rewelacje się sprawdzą, to mowa tutaj o limitowanej ilości sztuk, ponieważ masowa produkcja ma ruszyć dopiero w drugiej połowie 2023 roku.

Dlaczego Samsung zdecydował się przełożyć pokaz egzoszkieletu?

Według źródeł głównie była to kwestia związana z projektem samego urządzenia. Robot wspomagający ma zostać zarejestrowany jako urządzenie medyczne, a ponadto GEMS Hip może stać się czołowym przedstawicielem gałęzi robotyki dostarczanej przez Samsunga. Nie dziwi więc fakt, że firma
chce jak najbardziej starannie zająć się robotem, przed wdrożeniem do masowej produkcji.

Wspomniana została również liczba sztuk egzoszkieletu, jaką Samsung najprawdopodobniej wprowadzi na rynek w pierwszym rzucie. Oscyluje ona wokół 50000 – nie zostaną one jednak złożone w zakładach produkcyjnych Samsunga.

Co ciekawe, Samsung ponoć nie będzie się również zajmował produkcją wszystkich części do swojego robota. Wedle doniesień większość z nich ma być dostarczana przez różne koreańskie firmy. Za złożenie natomiast wszystkiego w całość ma odpowiadać firma Intops.

Gdzie się zapodział egzoszkielet Samsunga?
Model egzoszkieletu z 2020 roku (fot. Samsung)

Ile za robota wspomagającego chodzenie?

Ostateczna cena nie jest znana. Niemniej na podstawie danych z wcześniejszych targów, wywiadów oraz plotek i doniesień, możemy spekulować, że cena za urządzenie może wynieść nawet 9000 dolarów.
Daje to kwotę ponad 43 000 złotych, bez podatków, marż i innych dodatków podnoszących końcową cenę.

Samsung jednak może znacznie obniżyć tę kwotę. Wedle jednego z przedstawicieli, firma będzie się starała sprawić, by urządzenia były cenowo jak najbardziej przystępne. Miejmy nadzieję, że tak też się stanie, ponieważ egzoszkielet ten ma niewiarygodny potencjał odmiany życia osób z problemami poruszania się na lepsze.