telewizor serial oglądanie
(fot. pexels.com)

Telewizory 4K i 8K znikną ze sklepów? Komisja Europejska szykuje nowe przepisy

Zmiany szykowanie przez Unie Europejską mogą zatrząść rynkiem telewizorów. Przedstawiciele branży twierdzą, że nowych wytycznych nie spełnią modele 8K i wiele telewizorów 4K.

Wiele telewizorów trzeba będzie wycofać ze sklepów

Od 1 marca 2023 roku mają obowiązywać nowe regulacje dotyczące telewizorów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Mają one bowiem spełniać bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące zużycia energii i bycia „eko”.

Związek Cyfrowa Polska, który zrzesza producentów telewizorów, zwraca uwagę, że nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej mocno uderzy w cały rynek. Sprawi ono, że najnowsze telewizory oferujące 8K będą musiały zostać wycofane ze sprzedaży. Po prostu nie będą one w stanie spełnić rygorystycznym norm.

To oznacza, że wiosną przyszłego roku najnowocześniejsze telewizory 8k znikną ze sklepowych półek. Ale trzęsienie ziemi przeżyje również cały rynek telewizorów. Branża szacuje, że ze sklepów będzie trzeba wycofać dodatkowo nawet 70% modeli 4K oraz 50% HD. W odniesieniu do tych rozdzielczości przepisy głównie wpłyną na podstawowe najtańsze modele, które zużywają więcej energii.

Cyfrowa Polska
LG G2 OLED 97 cali
źródło: LG

Cyfrowa Polska zwraca uwagę na jeszcze jeden poważny problem, który może być konsekwencją nowych przepisów. Otóż w Polsce funkcjonuje 5 zakładów produkcyjnych i wielu podwykonawców, a cała branża zatrudnia 30 tys. pracowników. Niewykluczone, że planowane zmiany będą miały negatywny wpływ na funkcjonowanie całego tego przemysłu.

Branża postanowiła interweniować

Jak informuje serwis wirtualnemedia.pl, Cyfrowa Polska postanowiła zwrócić się z wnioskiem do ministra Waldemara Budy. Minister proszony jest o interwencję na forum europejskim, która ma na celu wymuszenie na Komisji Europejskiej rzetelnego i dokładniejszego przeglądu rynku, a finalnie złagodzenia rygorystycznym norm, zwłaszcza w przypadku telewizorów 8K i MicroLED.

Sprawa jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, nowe normy mogą zablokować klientom dostęp do nowoczesnych telewizorów 8K. Po drugie, mogą one negatywnie wpłynąć na konkurencyjność polskiej gospodarki.

Na dalsze ustalenia, a także ewentualne zmiany, musimy poczekać. Mam nadzieję, że finalnie zmiany w przepisach okażą się łagodniejsze niż wskazuje Cyfrowa Polska i wciąż bez problemów będziemy mogli kupić telewizor 8K.