Lodz Solar Team eagle two
(fot. Politechnika Łódzka)

Sukces studentów Politechniki Łódzkiej. Lodz Solar Team najlepszy w Europie

Przyznam, że naprawdę lubię pisać o sukcesach polskich studentów. Tym razem zespół Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej odniósł ogromny sukces w mistrzostwach Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną.

Samochód czerpiący energię ze Słońca

Eagle Two to już drugi samochód stworzony przez studentów Politechniki Łódzkiej. Następca modelu Eagle One został w wielu elementach poprawiony – np. charakteryzuje się lepszymi właściwościami aerodynamicznymi, co pozwoliło na zmniejszenie zużycia energii o 1/3. Natomiast panele słoneczne o powierzchni 5 m2 umieszczone na dachu mają sprawność na poziomie 24.3% (w poprzedniku miały 22,5%).

Eagle Two, którego nadwozie zostało wykonane z włókna węglowe, waży zaledwie 320 kg (+akumulator). Co więcej, jest w stanie rozpędzić się do 140 km/h, a jego zasięg przy średniej prędkości 70 km/h może wynieść nawet 1415 km. Trzeba przyznać, że specyfikacja przedstawia się interesująco.

Eagle Two samochód
(fot. LST)

Sukces Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej

Zespół Lodz Solar Team w miniony weekend wziął udział w mistrzostwach Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną. Zawody iLumen European Solar Challenge odbywają się na zasadach legendarnego już wyścigu Le Mans i trwają 24 godziny.

W tegorocznej edycji udział wzięło 18 drużyn z całej Europy, które rywalizowały w dwóch podstawowych kategoriach – Cruiser oraz Challenger. Zespół z Politechniki Łódzkiej reprezentował uczelnię oraz Polskę w kategorii Cruiser.

Wyścig rozpoczął się w sobotę, 17 września o godzinie 13:00. Podczas całego wyścigu samochód Eagle Two okrążył tor aż 140 razy na jednym ładowaniu, uzyskując drugą notę punktową za przejechany dystans. Natomiast po zsumowaniu punktacji z testów przed wyścigiem, jak i z samego wyścigu, okazało się, że Lodz Solar Team zajmuje pierwszą pozycję i to właśnie on zdobył tytuł Mistrzów Europy. Gratulujemy!

Lodz Solar Team eagle two
(fot. Politechnika Łódzka)

Drugie miejsce przypadło ubiegłorocznym zwycięzcom, czyli zespołowi Onda Solare z Włoch. Natomiast trzecia pozycja należała do wielokrotnych Mistrzów Świat – zespół Solar Team Eindhoven z Holandii ze swoim samochodem Stella-Era.

Wypada wspomnieć, że nie jest to pierwszy sukces zespołu Lodz Solar Team. Studenci Politechniki Łódzkiej już wcześniej w zawodach iLumen European Solar Challenge zdobyli wysokie miejsca – zwycięstwo w 2018 roku i drugie miejsce w 2021 roku. Pozostaje nam życzyć kolejnych sukcesów.