Artemis I rakieta zdjęcie
źródło: NASA

Problemy z Artemis 1 rozwiązane. Kiedy start misji?

Misja Artemis 1 to pierwszy krok ku powrotowi człowieka na Księżyc po prawie 50 latach. Misja miała mieć swój start już w ubiegłym miesiącu, jednak z racji na problemy, dwie próby zostały anulowane i przesunięte. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem rakieta może jednak powrócić na miejsce startu i oficjalnie rozpocząć misję, bowiem udało się przezwyciężyć wcześniejsze przeszkody.

Rakieta programu Artemis 1 jest już sprawna

Do nadchodzącej misji Artemis 1, pierwszej z trzech mających na celu powrót człowieka na Księżyc, NASA wykorzystuje rakietę SLS (Space Launch System) ze statkiem kosmicznym Orion. Ta podczas startu 29 sierpnia sprawiła niemały problem, bowiem nastąpił wyciek ciekłego wodoru.

Inżynierowie pracujący z rakietą ustalili, że wyciek został spowodowany z racji na chwilowe nadciśnienie zbiornika wspomagającego rdzeń rakiety i rozwiązali problem dostosowując proces tankowania, tak aby zapobiec gwałtownym zmianom temperatur i ciśnień. Wymienione zostały także uszczelki ciekłego wodoru, ponieważ zauważono w jednej z nich wgniecenie, które również mogło być powodem awarii.

Jednak nie wszystko poszło po ich myśli, bo po wymianie uszczelki pojawił się kolejny wyciek wodoru. Ten również został zażegnany – inżynierowie rozgrzali złączkę, a to pozwoliło osiągnąć akceptowalny poziom wycieku.

To kiedy start misji Artemis 1?

Nadzorujący misją przeprowadzili test wstępnego ciśnienia, który umożliwił kalibrację urządzeń, które zajmują się kondycjonowaniem silników podczas odliczania końcowego. Jeśli nie pojawi się kolejny problem po drodze, NASA jest na dobrej drodze aby wystartować Artemis 1 już w następnym tygodniu.

Oczekuje się, że nastąpi to już w następny poniedziałek – 27 września, a datę zapasową ustalono na 2 października. Do startu oczywiście wymagane są dogodne warunki pogodowe, które na wybrzeżu Florydy nie są zbyt pewne, jednak może pojawić się inny problem. Misja musi otrzymać także zwolnienie z certyfikacji systemu zakończeniu lotu FTS, który nakazuje zniszczyć rakietę w przypadku, gdy ta zboczy z kursu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po udanym przelocie bezzałogowym Artemis 1, załogowa „dwójka” ma odbyć się w 2024 w celu przelotu nad Księżycem, zaś „trójka” skończy się powrotem na Księżyc.