Sonda NASA DART Dimorphos
źródło: NASA

Sonda do obrony planetarnej NASA DART uderzy w pierwszą asteroidę już za kilka dni

W wielu filmach science fiction wizja końca świata jest stosunkowo prosta – wielka asteroida (lub planetoida) ma zniszczyć całe życie na Ziemi. Są również takie, w których ludzie dysponują technologią, która jest w stanie temu zapobiec. Jak się okazuje, to już nie tylko film, a rzeczywistość. NASA bowiem w nadchodzący poniedziałek, tj. 26.09.2022 (w Polsce we wtorek – 27.09, 01:14), przetestuje swój system obrony planetarnej DART, gdzie sonda uderzy w asteroidę.

Sonda NASA DART uderzy w pierwszą asteroidę

Przyszłość jest już teraz, a człowiek testuje technologie, które mogą przydać się w przyszłości. Nadchodząca misja NASA DART będzie pierwszym krokiem ku stworzeniu systemu obrony planetarnej, który miałby interweniować w nagłych przypadkach. Sonda już w ten poniedziałek zostanie po raz pierwszy przetestowana – ma na celu uderzyć w docelową asteroidę Dimorphos odkrytą w 2003 roku – orbituje ona w odległości około 11 milionów kilometrów.

Jest to stosunkowo duże ciało niebieskie – ma 170 metrów średnicy. Naukowcy prowadzący misję, przeprowadzą pierwszy test techniki uderzenia kinetycznego, który ma na celu nic innego, jak zmiana trajektorii lotu asteroidy. Statkowi będzie towarzyszyła inna sonda – CubeSat, wysłana przez włoską agencję kosmiczną LICIACube. Ta przeleci obok Dimorphos zaraz po zdarzeniu i sprawdzi czy wszystko się powiodło.

NASA DART Dimorphos Didymos
źródło: NASA

Jeśli wszystko pójdzie z planem, będzie to pierwszy krok ku stworzeniu systemu obronnego, który miałby obronić Ziemię przed potencjalnie zagrażającym ciałem niebieskim.

Nie tylko odbije asteroidę, ale zrobiła także zdjęcie Jowisza

Sonda NASA DART (a raczej jeden z systemów, czyli DRACO – Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation), poza swoją misją główną, czyli odbiciu Dimorphosa, w ostatnim czasie zarejestrował zdjęcie piątej z kolei planety Układu Słonecznego, czyli Jowisza. Fotografia nie została zrobiona bez powodu.

Był to test kamery DRACO, w którym urządzenie miało wykryć i namierzyć jeden z księżyców Jowisza – Europę, gdy był widoczny nieopodal gazowego olbrzyma. Pozwoliło to na sprawdzenie, czy system w przypadku, gdy widzi dwa obiekty – większy i mniejszy – jednocześnie namierzy ten odpowiedni.

Jowisz Europa zdjęcie NASA DART
źródło: NASA

Dlaczego? Ponieważ Dimorphos krąży wokół większej planetoidy – Didymosa o średnicy 0,8 km. W poniedziałek, 26.09.2022 (w Polsce we wtorek – 27.09, 01:14) będzie można sprawdzić wydarzenie na żywo – na oficjalnym kanale YouTube NASA.