Meteoryt asteroida
(źródło: Pixabay)

Ogromna asteroida minie Ziemię już 27 maja. Bez obaw, jest daleko

Wszystko wskazuje na to, że już 27 maja ogromna asteroida minie naszą planetę. Obiekt kosmiczny jest stosunkowo daleko, ale jest to największy NEO (obiekt bliski Ziemi), który „zbliży się” do Ziemi w tym roku, pędząc z prędkością 76000 km/h – jej wielkość porównana jest do czterech rozmiarów wieżowca Empire State Building.

Asteroida „zbliży się” do Ziemi 27 maja

Asteroida o nazwie kodowej 7335 (bądź 1989 JA) już 27 maja ma minąć Ziemię, jednak nie będzie to niebezpieczna dla naszej planety odległość. Obiekt tego dnia będzie oddalony o 4000000 km – czyli prawie 10-krotność średniej odległości między Księżycem a Ziemią (średnia arytmetyczna perycentrum i apocentrum naturalnego satelity). Mimo stosunkowo sporej odległości, 7335 została sklasyfikowana przez NASA jako „potencjalnie niebezpieczną” ze względu na jej rozmiary – ma bowiem średnicę 1,8 km i, jeśliby potencjalnie zmieniła trajektorię na Ziemię, mogłaby spowodować ogromne zniszczenia.

Warto dodać, że 1989 Ja będzie największym ciałem niebieskim tego typu, które zbliży się w tym roku do Ziemi – tak twierdzi NASA. Asteroida jest jednym z 29000 NEO, czyli obiektów bliskich Ziemi – grupy sklasyfikowanej przez naukowców, która obejmuje podobne ciała niebieskie (meteoroidy, asteroidy) z orbitami bliskimi orbity naszej planety. Przyjmuje się, że są to obiekty, które orbitują w odległości nie większej niż 48 milionów kilometrów.

Asteroida Ziemia
źródło: Pixabay

Niemniej jednak 7335 jest 99% większa od tych 29000 NEO, które NASA bacznie obserwuje. Stąd to zainteresowanie asteroidą – jest po prostu ogromna (5 razy mniejsza niż ta, która uderzyła 66 milionów lat temu, powodując wymieranie kredowe).

Obiekt został po raz pierwszy dostrzeżony w 1989 roku w obserwatorium Palomar w San Diego, Kalifornii. Asteroida należy do klasy Apollo, co oznacza, że jest jednym z obiektów, który orbituje wokół Słońca – okrąża je w ciągu 861 dni, czyli w nieco ponad 2 lata i 4 miesiące.

Ze względu na specyfikę orbity Ziemskiej, 7335 i nasza planeta rzadko zbliżają się do siebie. Następne skrzyżowanie obiektu i Ziemi ma mieć miejsce dopiero w 2055, czyli za 33 lata, natomiast wtedy odległość będzie zdecydowanie większa – bo 27 milionów kilometrów.